Každodenní sprchování může poškodit zdraví. Kolikrát týdně je zdravé se mýt?

Fotografie: Depositphotos

Sprchování je nezbytnou součástí udržování tělesné hygieny. Ale opravdu se musíme mýt každý den? Je to dobré pro pleť, pro vlasy, pro planetu? Mnozí budou překvapeni.

Někteří lidé si dávají sprchu s horkou vodou, aby se jemně probudili a uvolnili svalové napětí. Jiní dávají přednost studené sprše, která ráno posiluje imunitní systém. Ale pokud sprcha stimuluje probuzení, je nutné ji provádět každý den? Někteří lidé se v rámci udržování osobní hygieny rozhodnou pro každodenní sprchování. Již od útlého věku se tomuto návyku učí kvůli čistotě.

Sprchujete se každý den?

Stále se vrací debata: měli bychom se mýt každý den, abychom si vyčistili pokožku, nebo hrozí, že každodenní sprchování podráždí epidermis, ochrannou bariéru kůže? Ve skutečnosti sprcha pomáhá odstranit odumřelé buňky, přebytečný maz, pot, bakterie a znečištění. Zdá se však, že sprcha odstraňuje nejen špatné, ale i dobré prvky, říká lékařka Carissa Stephens.

Fotografie: Depositphotos

Každodenní sprchování totiž může změnit hydrolipidický film, který udržuje pokožku hydratovanou a chráněnou před vnějšími vlivy. Při mytí se část tohoto filmu odstraní. Každodenní sprchování navíc může eliminovat dobré bakterie přítomné na povrchu kůže a podporovat kožní infekce. Dermatolog proto doporučuje omezit sprchování, zejména u lidí s atopickou dermatitidou, jako je ekzém. Pro ostatní je vhodné použít po sprše hydratační mléko, aby se zachovala hydratace pokožky.

Správná frekvence sprchování

Podle Mellisy Piliang, dermatoložky z kliniky Cleverland, je pro většinu lidí dostačující mytí jednou za dva až tři dny. Četnost sprchování však závisí na řadě faktorů, například na vaší denní fyzické aktivitě, množství potu a venkovní teplotě. V horkém počasí se myjeme častěji než obvykle, abychom snížili tělesnou teplotu a odstranili pot a zápach. Jak vidíte, každodenní sprchování nemá žádný skutečný vliv na vaše zdraví.

Přesto se doporučuje nesprchovat se příliš dlouho a nepoužívat příliš mnoho šamponu a mýdla, abychom chránili naši planetu. Kromě toho je lepší vyhnout se horké vodě, aby se zabránilo podráždění a vysušení pokožky. Dr. Piliang doporučuje sprchovat se teplou vodou a používat jemné mýdlo.

Mytí vlasů ve sprše

Příliš časté mytí vlasů může způsobit jejich vysušení, dehydrataci, mastnotu a svědění. Pro mytí a údržbu vlasů není vždy nutné je mýt denně. Pokud máte normální vlasy, stačí je dvakrát týdně umýt šamponem, aby byly čisté a zdravé. Pokud máte suché vlasy, myjte je jednou až dvakrát týdně jemným šamponem. Poté na ně naneste hydratační krém nebo olej, který je intenzivně vyživí. Pokud máte mastné vlasy, můžete si je mýt každý den nebo obden, abyste zabránili nadměrné produkci oleje ve vlasové pokožce.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]