Je lepší se sprchovat ráno nebo večer? Obojí má své plusy a mínusy

Fotografie: Pixabay 

Někdo se rád sprchuje ráno, jiný večer a další ráno i večer. V podstatě je vše správně. Jestli se sprchujete večer nebo ráno je de facto úplně jedno a záleží spíš na tom, co kdo preferuje. Obojí má totiž své plusy a mínusy.

Někdo nastartuje svůj den ve sprše, jiný takto příjemně den zakončí. Pak jsou ještě tady ti, kteří se sprchují podle potřeby. Třeba i odpoledne, pokud se vrátí třeba z posilovny.

Sprchování ráno

Pokud potřebujete nastartovat, probrat a nakopnout, zkuste si dát sprchu ráno a zakončit ji studenou sprchou. Nejenže vás to rychle probere, osvěží, ještě posílíte imunitu a budete zdravější. Pro ranní sprchování tedy platí, že lepší je spíš studenější voda.

Sprchování večer

Pokud si dáte večer teplou a následně studenou sprchu, zajistíte si tím údajně lepší hubnutí během noci. Nicméně teplá sprcha navečer pomáhá těm, co mají potíže s usínáním. Jestliže bojujete s nespavostí, zkuste teplou sprchu těsně před ulehnutím.

Fotografie: Pixabay

Plusy a mínusy

Není pravdou, že ti, kdož se sprchují ráno jsou méně čistotní, protože ulehají do postele bez sprchy. Jde spíš o náš zvyk. Podíváte-li se na tuto záležitost jinak, pochopíte, že vše má svůj rub a líc. Během noci se člověk potí, tudíž je ráno zralý na novou sprchu. To, že se někdo sprchuje ráno nezaručuje, že postel bude hygienicky čistá.

Po večerním sprchování máme většinou tendence mazat se různými krémy a oleji. Kosmetické produkty tak bezpochyby končí setřené v ložním prádle, čímž roste riziko alergií včetně množení bakterií. Namazat si ruce Indulonou a skočit do peřin se nezdá jako nejhodnější z pohledu hygieny.

Samozřejmě není také příliš hygienické, aby člověk ulehl zpocený, zaprášený. Pokud však celý den sedí doma, protože třeba ten člověk pracuje z domova, pak už to na situaci vrhá úplně jiné světlo.

Večer: Jestliže se budeme na sprchování dívat z pohledu dopadu na kvalitu spánku, pak není pochyb o tom, že večerní sprcha bude lepší. Tato večerní rutina lidskému tělu bezpochyby prospívá.

Ráno: Výzkumy jednoznačně prokázaly, že ranní sprcha nastartuje schopnost organismu se aktivně probouzet. Mimo to je ranní sprchování velmi osvěžující, dává nám pocit čistoty a připravenosti na celý den.

Na závěr: Pokud máte rádi svůj večerní rituál a sprcha vám pomáhá se lépe připravit na spánek, pak zůstaňte u večerního sprchování. Jestliže máte ráno problém se probrat, nastartovat a být produktivní, zkuste studenější ranní sprchu. Je účinnější a zdravější než káva. A nikde není psáno, že ráno si nemůžete dát studenou a večer teplou sprchu.