Vodní kámen ve sprše pomohou odstranit běžné věci z kuchyně

Vodní kámen je velkým problémem tam, kde je takzvaně tvrdá voda. Vodní kámen nás trápí hlavně ve sprše. Zde může nejenom ucpávat jednotlivé trysky, kterými proudí voda, ale může také vytvářet nevzhledné mapy jak na obkladech, tak třeba na vaně, nebo zástěně sprchového koutu. Jak si s vodním kamenem poradit bez chemie?

Citron

První postup jak na vodní kámen je spojený s použitím obyčejného citronu. Ten stačí jednoduše překrojit na polovinu a následně už ji stačí vzít a místem řezu čistit místa, kde se vodní kámen objevuje. Půlkou citronu jednoduše otíráte skleněnou zástěnu, stejně jako třeba i obklady ve vaší koupelně. Potom necháte chvíli působit a následně opláchnete studenou vodou. Budete jenom zírat, jaké skutečné zázraky obyčejná citronová šťáva dokáže.

Bílý ocet

Druhým pomocníkem na vodní kámen je bílý ocet. Jeho použití je také poměrně snadné. Nejlepší je, když ho nalijete do rozprašovače a potom budete aplikovat na místa, kde se mapy od zbytků vody vyskytují. Pokud ho navíc budete používat teplý, je to ještě lepší, protože znásobíte jeho účinnost. Potom ošetřené plochy otřete houbičkou a následně opláchněte studenou vodou. I tady budete mít jistotu, že po vodním kameni zde nebudou ani památky.

Pokud byste po ruce neměli bílý ocet, ale měli k dispozici jenom ten klasický, tedy takzvaný kvasný lihový, není to problém, jelikož se dá bez problémů využít i ten. Také funguje spolehlivě a stojí jenom pár korun. Stejně jako u bílého, tak i u klasického účinek znásobíte, pokud bude teplý.

Čistič toalety

Pokud ocet ani citron nemáte a najdete jenom klasický čistič toalety, můžete použít i ten. Jednoduše ho aplikujte na houbičku a tou otřete povrchy, které potřebujete od vodního kamene vyčistit. Takto nechte působit asi 10 minut, potom znovu otřete a následně opláchněte studenou vodou. I tady budete zírat, jak to funguje.

Fotografie: iStock

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]