Nejlepší způsoby na odstranění všech typů skvrn z oblečení. Není důvod ztrácet hlavu

Fotografie: Freepik

Skvrna se může na oblečení objevit snadno a rychle. Pokud máte malé děti, je pravděpodobné, že každý den přijdou domů se skvrnami na oblečení. Stopy trávy nebo bláta po hraní fotbalu, kapky džemu na tričku po obědě, existuje celá řada možností, kde se mohou ušpinit děti i vy. Ať už se jedná o kapající pero v kapse košile nebo skvrny od vaření, ať už jde o rajčatovou omáčku nebo mastné skvrny. Existují efektivní způsoby, jak je snadno vyčistit.

Nejlepší tipy na odstranění skvrn z oblečení

V první řadě byste se měli snažit, aby se skvrna nedostala hluboko do látky. Měli byste proto zabránit zatažení skvrny do látky. Tento pojem označuje chemickou reakce skvrny s oděvem.

Pokud tam zaschla, je velká šance, že skvrna nezmizí nebo zmizí jen částečně. To znamená, že skvrna je v takovém případě často trvalá. Někdy ji můžete odstranit silným třením, ale na místě může být patrný barevný rozdíl mezi místem, kde byla skvrna a zbytkem oděvu.

Fotografie: Freepik

Každou skvrnu byste měli okamžitě opláchnout vlažnou vodou nebo vhodným rozpouštědlem, pokud je k dispozici (různá rozpouštědla jsou dále diskutována, ale voda je vždy lepší než nic). Stejně tak byste měli látku chránit před teplem a tlakem.

Pokud jste doma, bude velice snadné se se skvrnou vypořádat. Pokud nejste doma, najděte toaletu a setřete skvrnu toaletním papírem nebo ubrousky, dokud nebude vysušená.

Správné ošetření pro každou tkaninu

Bavlnu můžete máčet, sušit a zahřívat. Je možné bělit bílou bavlnu, ale to zkrátí životnost oděvu. Bělidlo používejte pouze jako poslední možnost a před použitím jej dobře nařeďte. Nejlepším rozpouštědlem pro bavlnu jsou čisticí prostředky a mírně kyselé prostředky (citronová šťáva, ocet atd.).

Fotografie: Pixabay

Vlna je citlivější na teplo než bavlna. Můžete ji ponořit do vody, ale musíte ji nechat naplocho vyschnout, aby nedošlo k deformaci. Bělidla a ošetření kyselinami vlnu trvale poškodí.

Syntetické tkaniny se liší v závislosti na materiálu. Umělé hedvábí a polyester lze prát a vydrhnout tvrději než bavlnu, ale budou poškozeny použitím bělících prostředku, jako je peroxid vodíku.

Obvykle je dobré tyto látky čistit běžným čisticím prostředkem. Hedvábí je velmi rozmarné. Skvrny můžete ošetřit vodou, ale pak musíte vyprat celý oděv. Ať použijete jakýkoli produkt, odstraňovač skvrn před použitím otestujte, abyste se ujistili, že materiál nepoškodí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]