Vyčistěte dokonce i léta zašlé spáry mezi dlaždicemi v koupelně. Postup, který spolehlivě funguje

Fotografie: Depositphotos

Jedněmi z nejhůře omyvatelných míst v domě jsou mezery mezi kachličkami a dlaždicemi. Usazuje se v nich prach, nečistoty i mastnota.

Aby se vám dům neproměnil na skládku, je potřeba celý byt jednou za čas důkladně vyčistit. To zahrnuje utírání prachu, vynášení odpadků, leštění oken, vytírání podlah a další úkony. Některé z nich přitom nejsou tak jednoduché, jako bývají ty ostatní, což se může projevit i tak, že je neprovedete dostatečně poctivě. Často se tak zapomíná například na spáry mezi dlaždicemi, které tak mohou časem začít plesnivět.

Fotografie: Unsplash

Na odolné skvrny pomůže peroxid

Než vyrazíte do drogérie pro další drahý přípravek, jež bude speciálně určen na mezery v dlažbě, podívejte se do kumbálu a skříní, zda nenajdete jiné přípravky. Jedním z těch, jimiž se zbavíte zarytých a odolných skvrn, může být i obyčejný peroxid vodíku. Ten stačí na kachličky nanést rozprašovačem nebo hadříkem, nechat 10 minut působit a následně setřít pomocí lehce navlhčené houbičky

Někdy pomůže i ocet

Jakmile jste nechali situaci zajít tak daleko, že se ve spárách začíná rozrůstat plíseň, bude potřeba vytáhnout do boje přípravek, jímž hnilobu zahubíte. K tomu skvěle poslouží bílý ocet, jehož 3 polévkové lžíce smícháte se 2 lžícemi teplé vody a přelijete do rozprašovače. Tento dezinfekční prostředek stačí nastříkat na infikovaná místa, nechat 10 minut působit, pak utřít mokrým a následně suchým hadříkem.

Fotografie: Pixabay

Pokud doma nemáte bílý ocet, ale jen ten jablečný, nezoufejte. Namísto zbavení se plísně můžete pomocí tohoto přípravku skvěle vydrhnout dlaždice i spáry mezi nimi. Stačí smíchat šálek octa se stejným množstvím vody a pokropit sloučeninou umývané místo. Pak za pomoci starého zubního kartáčku nanesete směs i do spár, které rovnou lehce vydrhnete. Po 5minutách kachličky otřete mokrým hadříkem, abyste je následně osušili.

Jedlá soda vyčistí téměř vše

Pokud hledáte přípravek, jímž byste se zbavili starých a odolných nečistot, mastnoty, vodního kamene a skvrn neznámého původu, pravděpodobně sáhnete po jedlé sodě. 3 její polévkové lžíce smíchejte se 2 lžícemi bílého octa a 3 dcl horké vody.

Abyste ještě umocnili sílu čistidla, přidejte do něj lžíci prostředku na nádobí. Tento přípravek naneste na spáry, nechte 5 minut působit, vydrhněte je starým zubním kartáčkem a spláchněte.

Fotografie: Unsplash

Poté, co kachličky uschnou, uvidíte, že jsou výrazně čistější, lesklejší a ve spárách není žádný prach či plíseň ani jiná špína. Nesmíte však na kartáček tlačit příliš silně, jinak hrozí, že rozmělníte spárovací hmotu. Ta by se mohla začít drolit, mezi kachličkami by žádná nezůstala a vaše obklady by mohly opadat. Dávejte proto pozor, jakou silou tlačíte na kartáček, když se snažíte udělat doma pořádek.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]