Silně špinavý plech a troubu můžete vyčistit jednoduchým způsobem. Pomůže tableta do myčky

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte pocit, že si při čištění mastného plechu sedřete ruce, stačí použít tento jednoduchý trik se zapnutou troubou.

Na světě se najde jen málokdo, koho by bavilo umývání a drhnutí nádobí. Veliká otrava je to obzvláště tehdy, kdy jsou hrnce, plechy a příbory silně znečištěny. Na velké množství mastnoty musíte zpravidla použít spoustu saponátu, který nemusí vždy pomoci. Existuje přitom snazší způsob, jímž se zbavíte nejen tuku, ale i zarytých nečistot, s nimiž byste jinak soupeřili skoro celý den.

Fotografie: Unsplash

Vraťte plech zpět do trouby

Plech se znečistí především tak, že na něm pečete jídlo v troubě. Ovšem i v tomto případě můžete uplatnit staré lidové pořekadlo, podle něhož se lze spravit tím, čím jste se zkazili. Proto na vyčištění zaneseného plechu použijete opět tu stejnou troubu, v níž jste ho předtím zaneřádili. Stačí vám na to obyčejná tableta do myčky a pár litrů vody z kohoutku.

Fotografie: Pixabay

Troubu si nejdříve předehřejete na 200 °C a plech napustíte vodou. Jakmile bude ve spotřebiči dostatečné teplo, strčíte do něj špinavý plech a do jeho středu umístíte tabletu do myčky. Jak se bude kapalina zahřívat, rozpustí čisticí prostředek a teplá voda se postará o odmaštění a umytí plechu. Ten vytáhnete z trouby asi po 20 minutách zcela čistý, což uvidíte bezprostředně po vylití vody.

Stačí už jen otřít houbičkou

Chemická reakce horké vody s rozpuštěnou tabletou do myčky bude mít za výsledek neuvěřitelně čistý plech. Kromě toho se výpary usadí i na stěnách trouby, již tak dokážou taktéž odmastit. Z plechu vám už bude zbývat jen vylít horkou kapalinu a otřít ho houbičkou na nádobí. Na troubu pak použijte hadřík, jímž setřete uvolněné nečistoty a zbavíte ji zbývající mastnoty.

Fotografie: Depositphotos

Tímto způsobem vyčistíte plech a troubu po pečení, aniž byste se nadřeli. Můžete tak zcela zapomenout na drátěnku a dlouhou dobu strávenou namáháním svalů při pokusu o odmaštění plechu. Samotná myčka nedokáže vyvinout dostatečné teplo pro to, aby z plechu pustila mastnota. Využití trouby tak není jen výhodou, ale dokonce samozřejmostí, bez níž byste neměli šanci plech takto jednoduše umýt.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]