Krásné orchideje oslní celé sousedství. Klíčem je střídmé zalévání a pravidelné hnojení

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou pro své nádherné květy velmi oblíbené pokojovky. Nezkušení pěstitelé však mohou nevědomky dělat chyby, kvůli nimž orchidej nekvete.

Orchideje se díky své okouzlující paletě barev a exotickému vzhledu staly symbolem ladnosti. Zdobí tak nejeden okenní parapet. Někdy se však pěstovaným orchidejím nemusí dařit. Co dělat, když stále nechtějí nasadit na květ? Při správné péči brzy opět vykvetou. A ovlivnit můžete i to, jak dlouho si své květy udrží.

Vyberte si správnou orchidej

Existuje mnoho druhů orchidejí a každá může mít jiné nároky na pěstování a klimatické podmínky. Vyberte si takovou, které budete moci příznivé podmínky bez problémů dopřát. Některé druhy orchidejí mohou být náročnější na péči a pro začátečníky nejsou vhodné. Méně náročné jsou orchideje rodu Phalaenopsis, které také na parapetech najdete nejčastěji. I těch existuje více než 60 druhů. V našich pokojových podmínkách se jim daří dobře a nevyžadují zvláštní péči.

Zajistěte orchideji optimální podmínky k růstu

Orchideje obecně preferují jasné, nepřímé světlo. Vyvarujte se jejich umístění na přímém slunci, které může spálit jejich listy a květy. Ideálním umístěním jsou parapety oken orientovaných na východ nebo na západ. Většina orchidejí preferuje mírné teploty mezi 15 až 27 °C. Vyhněte se extrémním teplotním výkyvům, protože mohou rostlinu stresovat.

Orchideje také vyžadují vyšší úroveň vlhkosti, typicky mezi 50 až 70 %. Použití zvlhčovače vzduchu nebo umístění podnosu s vodou v blízkosti rostliny pomáhá udržovat vlhkost, a to zvláště v zimním období, kdy může být vzduch v bytech přesušený. Zajistěte, aby kolem orchideje také jemně cirkuloval vzduch, jinak jí hrozí plísňová onemocnění.

žena pečuje o orchidej
Fotografie: Freepik

Častou chybou je nesprávná zálivka

Přemokření je jednou z nejčastějších chyb v péči o orchideje. Orchideje by se neměly zalévat podle přísného plánu, protože jejich potřeba vody závisí na různých faktorech. Vždy zkontrolujte substrát. Jakmile jsou první 3 cm suché, je dobré orchidej zalít. Zalévání provádějte přes kořeny tak, že celý květináč umístíte na půl hodiny do nádoby s vodou. Poté ho nechte důkladně okapat.

Pravidelně ji hnojte

Orchidej občas potřebuje pohnojit. Můžete si zakoupit hnojivo přímo pro orchideje. U univerzálních hnojiv nařeďte předepsanou dávku větším množstvím vody. Zatímco dusík podporuje zelené části rostliny, fosfor podporuje násadu květů a draslík pak samotné kvetení. Pokud je rostlina zdravá, ale nekvete, podpořte ji hnojivem s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Vyzkoušejte přidat jednou měsíčně do zálivky lžíci citronové šťávy na litr vody. To podpoří delší kvetení orchideje.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*