Z jedné orchideje budou rázem dvě: Snadná metoda rozmnožování

Fotografie: Christine Matthews / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dopřejte své orchideji tu nejlepší péči. Odmění se vám záplavou nádherných barevných květů. S tímto trikem můžete mít kvetoucí orchideje rovnou dvě z jedné rostliny.

Orchidej patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Svými nádhernými květy je dokonalou ozdobou jakéhokoliv prostoru. Tato původem exotická rostlina však vyžaduje náležitou péči, jinak se jí v našich podmínkách příliš dobře dařit nebude. Pokud této marnivé krásce dopřejete vše, co ke svému životu potřebuje, odmění se vám záplavou nádherných květů plných oslnivých barev.

Užijte si kvetoucí orchidej

Orchidej rozhodně nevystavujte na parapet na přímé sluneční světlo. Přestože světla potřebuje dostatek, ideálním místem bude místo od okna vzdálené necelý metr. V průběhu celého roku tuto rostlinu zalévejte a pravidelně hnojte, s výjimkou doby květenství. Jakmile orchidej začne kvést, množství hnojení výrazně omezte. Příliš velké množství vody může vaši orchidej zahubit.

Získejte dvě orchideje z jedné

Jediné, co budete k rozmnožení orchideje potřebovat, jsou dezinfikované zahradní nůžky a ostrý nůž. Nejprve kořeny orchideje důkladně očistěte a jejich spodní část odřízněte pomocí ostrého nože. Zůstanou vám zvlášť kořeny a zvlášť zbytek rostliny. Obě části můžete zalévat ponořením do vody, nebo je rovnou zasadit do květináče a pravidelně zalévat. Po pár dnech z kořenů začne růst nový list a druhá orchidej začne vytvářet nové kořeny.

Fotografie: iStock

Jak se o rostlinu po rozmnožení postarat

Aby vám orchidej vlivem tohoto zásahu nezemřela, nepodceňujte následnou péči. Květináč se zeminou a zasazenou částí orchideje můžete na 10 minut ponořit do nevápnité vody a následně nechat důkladně okapat. Kdykoliv teplota v místnosti přesáhne 20 °C, doporučuje se rostlinu zavlažit pomocí rozprašovače. Snažte se zabránit tomu, aby voda zůstávala na listech orchideje.

Abyste orchideji dopřáli potřebnou vlhkost, můžete pro ni připravit podloží z mechu nebo jílových oblázků. Na toto podloží umístěte květináč s orchidejí a kdykoliv mech nebo jílové oblázky zavlažte vodou. Odpařující se voda bude vytvářet dokonalé podmínky pro zdravý a snadný růst orchideje.

Na co si dát při pěstování orchideje pozor

V přirozeném prostředí se orchidej vyskytuje v deštném pralese. Je tedy zvyklá na vysoké teploty, velmi vysokou vlhkost a mírné světlo, které k ní proniká přes husté koruny stromů a keřů. Vlhké podmínky však nesouvisí s příliš častým zaléváním. Naopak, pokud budete orchidej zalévat více, než je potřeba, její kořeny mohou začít uhnívat a rostlinu už nezachráníte. Půda v květináči by měla být dobře propustná a na spodku květináče by měly být odtokové otvory, aby mohla přebytečná voda snadno vytéct.

Zdroj: GardeningKnowHow