Kávová sedlina zajistí orchidejím příjemné podmínky. Kvetoucí pýchu bude závidět celé sousedství

Fotografie: Øyvind Holmstad / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, kterým přimějete svou orchidej kvést. Výsledkem vám bude záplava nádherných barevných květů. Takto bude vaše rostlina dokonalou ozdobou.

Orchidej patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Přestože se jedná o poměrně náročnou a vrtošivou krásku, je zároveň velmi elegantní a příjemnou ozdobou téměř jakéhokoliv prostoru. Aby vám však dobře prospívala a kvetla, musíte při jejím pěstování dodržovat určitá pravidla. Jedině se správnými životními podmínkami bude opravdu zdravá a krásná.

Použijte kávovou sedlinu

Pokud patříte mezi milovníky kávy, rozhodně byste její zbytky měli využít k výživě orchideje. Existují tři jednoduché způsoby, jak k tomuto účelu kávovou sedlinu využít. Doplníte tím zásoby draslíku, hořčíku i fosforu, které jsou pro tvorbu květů nezbytné. Stimulujete tím také růst kořenů, což ovlivní celkové zdraví a odolnost rostlin vůči nemocem, houbovým chorobám i plísním.

Roztok z kávové sedliny

Směsí z kávové sedliny hravě nahradíte drahá speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií a škodlivých látek. Jediné, co k její výrobě budete potřebovat, jsou mletá káva a vroucí voda. Nejprve si připravte silný šálek kávy tím způsobem, že smícháte 2 polévkové lžíce s 400 ml vroucí vody. Směs po chvíli přeceďte a sedlinu zalijte 2 litry studené vody. Za pár minut máte roztok připravený k použití.

Otřete listy orchideje

Jedním ze způsobů, jak připravenou směs použít, je ošetřit s ní listy rostliny. Jednoduše do směsi namočte čistý vatový tampon a opatrně otřete vnitřní i vnější stranu každého listu. Tím je ochráníte nejen před škůdci, ale také houbovými chorobami a zárodky bakterií. Zároveň zeleným částem orchideje dodáte potřebné vitamíny a živiny. Tento postup byste měli opakovat jednou týdně.

Krásné orchideje oslní celé sousedství. Klíčem je střídmé zalévání a pravidelné hnojení

žena pečuje o orchidej
Fotografie: Freepik

Postříkejte orchidej

Další možností je připravenou směs využít jako přírodní postřik. Tímto způsobem z jejích částí odstraníte drobné nečistoty i různé patogeny, a celou orchidej tak vhodně ošetříte. Postřik z kávové sedliny navíc podporuje fotosyntézu a zlepšuje metabolismus rostlin. Pro dosažení co nejlepších výsledků byste měli tento postup opakovat 1–2krát měsíčně a vaše orchidej bude prospívat.

Zalijte orchidej kávou

Jednu běžnou zálivku orchideje lze také nahradit kávovým hnojením. Jednoduše stačí připravenou směs nalít k jejím kořenům. Káva urychluje jejich růst a podporuje kvetení. Opět je doporučováno tento postup provádět 1–2 krát měsíčně.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]