Využití kávové sedliny na zahradě: Skvělé hnojivo i bojovník proti nezvaným hostům

Fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / Attribution 3.0

Pokud patříte k milovníkům kávy, naučte se sbírat kávovou sedlinu. Existuje několik způsobů, jak tuto vzácnou surovinu dále využít. Inspirujte se a vyberte si svého favorita.

Běžně se vyhodí spousta věcí, které by se daly ještě tolika způsoby využít. Výjimkou není ani kávová sedlina. Jen málokdo ví, že je díky svému složení vynikajícím hnojicím přípravkem. Těchto 7 tipů ukáže, jak kávovou sedlinu na zahrádce prakticky využít a doslova mění způsob zahradničení. Využívání této kávové směsi je nejen ekonomické, ale i ekologické. Dopřejte si šálek lahodné kávy a nechte kávovou sedlinu vyživit celou svou zahrádku.

Jak kávovou sedlinu nejlépe využít

Před tím, než budete kávovou sedlinu dále využívat, je důležité nechat tuto směs důkladně vysušit na plechu v mírně předehřáté troubě. Jakmile ji budete mít vysušenou, nasypte ji do uzavíratelného sáčku a vložte do mrazáku. Tři hodiny ji nechte zamrazit a následně budete mít směs připravenou k použití. Kávovou sedlinu můžete pár dní skladovat i v uzavřené nádobě v lednici, a mít tak její zásobu kdykoliv po ruce.

Zbavte se nevítaných škůdců

Kávová sedlina může být vynikajícím repelentem proti slimákům. Vysypte ji okolo rostlin, a vytvořte tak přírodní aromatickou bariéru proti těmto škůdcům. Výrazné kávové aroma odpuzuje nejen slimáky, ale i mravence, mšice a mouchy. Po každé větší zálivce nebo vydatném dešti můžete kávovou sedlinu na místo kdykoliv dosypat.

Vynikající základ kompostu

Pokud máte na své zahradě založený kompost, můžete do něj kávovou sedlinu kdykoliv vložit. Žížaly si na této složce výtečně pochutnají, protože usnadňuje trávení organické hmoty. Díky přítomnosti kofeinu navíc budou žížaly rostliny rozkládat rychleji.

Kávová sedlina proti kočkám

Abyste těmto čtyřnohým mazlíčkům zabránili okusovat listy rostlin, smíchejte kávovou sedlinu s vodou a pomocí rozstřikovače ji aplikujte na rostliny. Můžete také přisypat část kávové sedliny okolo rostliny nebo přímo do květináče. Silné aroma udrží kočky od rostliny dál. Do roztoku vody a sedliny můžete navíc přidat trochu pomerančové nebo citronové kůry a výsledný efekt ještě umocnit.

Vyživte půdu na zahrádce

Kávová sedlina je směs bohatá na fosfor, draslík a měď, a je proto dokonalým hnojivem pro celou vaši zahradu. Můžete ji přisypat ke kořenům rostlin, nebo ji jemně zapracovat přímo do půdy. Vaše rostliny vám za tuto výživu jistě brzy poděkují.

Vyrobte si tekuté hnojivo

Abyste si připravili tekuté přírodní hnojivo, nasypte kávovou sedlinu do 2 litrů vody, pořádně zamíchejte a nechte jeden nebo dva dny odležet na tmavém a chladném místě. Nakonec vodu přeceďte a přelijte do láhve s rozprašovačem. Tuto směs můžete použít k zalévání jakýchkoliv rostlin. Nejdříve vždy otestujte menší množství, zda rostlině toto hnojivo vyhovuje, a následně můžete navýšit dávky.

Přilákejte žížaly

Žížaly jsou na zahrádce naprostou nezbytností. Tito slizcí pomocníci dokážou půdu krásně provzdušnit, a obohatit ji tak o potřebné živiny. Abyste nápomocné žížaly na své záhony přilákaly, posypte je kávovou sedlinou.

žížaly v hlíně na záhonku
Fotografie: Pexels

Kávová sedlina pro bohatou úrodu rajčat

Rajčata rozhodně patří mezi rostliny, které kávovou sedlinu milují. V letních měsících ji přisypte přímo k jejich kořenům a vaše úroda bude bohatá, šťavnatá a nádherně červená. Přidat můžete i pár vaječných skořápek, které půdu také značně obohatí.

Zdroj: Oxfordgardendesign

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]