Péče o orchidej v zimních měsících: Řada lidí ani neví, že rostlina může nastydnout

Fotografie: Emőke Dénes / Creative Commons / Attribution 2.0

Orchideje jsou oblíbenými pokojovými rostlinami. Je ovšem třeba se o ně řádně starat, aby nám zdobily domov dlouhou dobu.

Orchideje již mnoho let patří k oblíbeným rostlinám v českých domácnostech. Není divu, jejich nápadné květy jsou velmi dekorativní a hodí se do každého interiéru. Pěstování orchidejí však může být obtížné a zdánlivě nevinné chyby mohou způsobit, že rostlina přestane kvést. Jak se starat o orchideje, aby i v zimě vypadaly krásně?

Jak se starat o orchideje v zimě

Orchideje jsou ideální pro domácí pěstování, ale jsou to rostliny, které mají své specifické požadavky. Pokud chcete dosáhnout velkolepého efektu, tj. stonků, které se ohýbají pod tíhou květů, vyplatí se s nimi seznámit. Pro zdravé a bohaté kvetení je nezbytná správná péče a vhodné podmínky. Pokud jim věnujete trochu času a pozornosti, oplatí vám to tím, že do vašeho domova vnesou svou exotickou krásu.

V zimě byste měli orchideje zalévat mnohem méně, stačí jednou za deset dní. Největší chybou, kterou můžete udělat, je nenechat přebytečnou vodu odtéct, ale nechat ji vsáknout do květinového zásobníku a nechat ji tam stát několik dní. To orchidejím vůbec neprospívá, pokud jsou v zimě na okenním parapetu, buď zplesniví, nebo nastydnou.

Co dělat, aby orchidej „nenastydla“?

Orchideje jsou velmi citlivé na chlad, proto je nejlepší nechat květináč deset minut ve vlažné vodě. Během této doby může absorbovat potřebnou vodu, pak ji vyjměte a nechte přebytečnou vodu odtéct. Pokud je okno dobře izolované, je bezpečné nechat rostlinu na parapetu i v zimě. Jestliže však dobře izolované není, zabalte květináč do průhledné fólie, která ho ochrání před chladem. A mezi okna položte houbu nebo deku.

fialová orchidej na okně
Fotografie: Pixabay

Zajištění dostatečné vlhkosti

V zimních měsících je kvůli vytápění vzduch v místnosti velmi suchý. Pokud je orchidej na okenním parapetu, postavte na radiátor misku s vodou. Příliš suchý vzduch orchidejím nesvědčí a škůdci je snáze napadnou. Při větrání dbejte na ochranu této pokojové rostliny před náhlým studeným vzduchem nebo průvanem. Na tuto krátkou dobu ji přemístěte do jiné místnosti. Nikdy orchidej v zimě nepřemisťujte, pokud nebyla napadena vážnou chorobou.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]