Prořezávání kořenů orchidejí má svá pravidla. Díky několika krokům vaše rostliny pokvetou celý rok

Fotografie: Pexels

Orchidej je krásnou květinou, která zútulní každý byt. Problémem je, že péče o ni je poněkud náročná a musíme se o ni pravidelně starat.

Jedná se o specifickou květinu, která potřebné živiny přijímá ze svých kořenů. To by nebylo ničím překvapivé, její kořeny jsou ale umístěny mimo hlínu v květináči. Orchidej totiž právě skrz ně čerpá z okolí potřebný vzduch a vlhkost. Díky tomu dochází k její výživě, ale také k potřebné fotosyntéze. Proto je potřeba o kořeny orchidejí správně pečovat. 

Fotografie: Pexels

Neodborné odříznutí může vést k úhynu květiny

Kořeny jsou pro orchidej životně důležité. Pro člověka, který s péčí o orchidej nemá žádnou zkušenost, jsou právě kořeny na povrchu květináče mnohdy velkým překvapením. Mnohdy se tedy dopouští velké chyby, a to buď přesazení květiny do hlubšího květináče a dosypání velkým množstvím zeminy, nebo dokonce odstranění těchto kořenů. Při takové péči dochází velmi rychle k úhynu celé květiny. 

Fotografie: Freepik

Při správné péči jsou kořeny našich orchidejí jasně zelené. Pokud se dopouštíme nějaké chyby, velmi rychle to právě na nich poznáme. Změní totiž svoji barvu na světle zelenou, následně dokonce mohou i zešedivět a postupně odumřít. V tomto případě není výjimečný ani výskyt plísně. Nejčastěji k tomu dochází, pokud květinu zaléváme nesprávným způsobem. Kořeny mohou mít také žlutou nebo hnědou barvu. Ani to ale není v pořádku.

Ani suché kořeny bychom neměli stříhat

Ke změně zbarvení kořenů může docházet z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří chybné použití hnojiva. Při jeho aplikaci totiž může dojít nejen k popálení kořenů, ale také k tomu, že květina bude mít kvůli nevhodné volbě hnojiva nadbytek soli. To vše se právě na kořenech odrazí.

Problémem může být i nedostatečné zalévání, a to hlavně v období vyšších teplot. Pokud k tomu již u naší květiny dojde, je zapotřebí potlačit první nutkání a suché kořeny nestříhat. 

Fotografie: Pexels

Když přijdeme na příčinu zbarvení kořenů, je nejlepším řešením tuto chybu ihned napravit. Rostlina se velmi rychle vzpamatuje a kořeny získají zpět správné zbarvení. Pokud kořeny zůstávají tmavé i přes změnu naší péče, je možné je opatrně odříznout, ale pouze suchou část. Řez musí být přímý a rychlý, jedině tak si zajistíme, že se naše květina opravdu vzpamatuje a bude znovu růst a kvést.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]