Oblíbená orchidej pokvete jako nikdy předtím. Stačí použít jedno z účinných přírodních hnojiv, které zvládne připravit každý

Fotografie: Freepik

Česnek má skvělé účinky nejen na člověka. Dokáže vzpružit i rostliny. Zkuste z něj připravit hnojivo, které především orchideje doslova „nakopne“. Brzy se tak dočkáte bujných květů, které oslní kdekoho.

Jaké suroviny budete potřebovat na česnekovou vodu a jak ji připravit?

Je to vcelku jednoduché. K přípravě česnekového hnojiva si obstarejte pouze tři až čtyři česnekové stroužky, které oloupejte a vložte do litru studené vody. V hrnci pak povařte cca 20 minut, nechte tekutinu zchladnout a použijte na orchideje. Vhodné je rostlinu do roztoku ponořit i s květináčem na zhruba půl hodiny. Poté přebytečnou vodu slijte.

Fotografie: Freepik

Další přírodní hnojiva, která doplní živiny vašim rostlinám

Vyzkoušet k hnojení orchidejí i jiných pokojových rostlin můžete i tyto metody:

  • Rýžová voda: toto přírodní hnojivo dodá orchidejím křemík, železo, hořčík a fosfor. Připravíte ho tak, že syrovou rýži namočíte do studené vody po dobu dvou až tří hodin. Scezený výluh aplikujte na rostliny zhruba jednou za 14 dní.
  • Pivo s vodou: pokud vám zbylo trochu piva a nehodláte ho dopít, můžete jej zředit vodou a roztokem zalít orchideje nebo jiné rostliny. Doplníte tak zeleni vitamín B a posílíte kořenový systém i odolnost.
  • Bramborová voda: vařili jste brambory na loupačku v nesolené vodě? Pak odvar nevylévejte a použijte jej zchladlý na pokojové rostliny. Postačí cca jednou za týden. Doplníte tak květinám potřebné minerály a vitamíny.
Fotografie: Freepik
  • Dřevěný popel: zbyl vám popel z grilování? Nevyhazujte ho, jelikož se perfektně hodí na hnojení rostlin. Dodá jim zejména fosfor, vápník a hořčík. Nařeďte jej ve vodě a zeleň kropte dle potřeby.
  • Banánové slupky: výborným hnojivem pro pokojové rostliny jsou i banánové slupky. Ty důkladně vysušte například v sušičce na ovoce, rozmělněte v prášek a smíchejte část směsi s vodou (nejlépe odstátou či dešťovou). Roztok používejte jednou za dva týdny.
Fotografie: Freepik
  • Droždí: to má k dispozici každá praktická hospodyňka. Pokud jej aktuálně neupotřebíte na pečení, použijte ho na hnojení orchidejí a jiných rostlin. Do pěti litrů vody vložte rozmělněné droždí, nechte rozpustit, promíchejte a zeleň kropte.
  • Kávová sedlina: holdujete často a rádi rannímu espressu? Potom vám určitě zbývá kávová sedlina. Tu dobře vysušte, smíchejte se substrátem a směs přidejte do květináče s rostlinou.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]