Pro získání obrovské úrody česneku je důležité neprošvihnout termín posledního přihnojení. Jedině tak budou palice velké a zdravé

Fotografie: iStock

Pěstování česneku se neobejde bez hnojení. Udělejte si čas na provedení posledního důležitého hnojení měsíc před sklizní.

Česnek patří mezi zeleninu, kterou lze pěstovat jak pro vlastní potřebu, tak i ve větším měřítku. Bez česneku je těžké si představit práci v kuchyni. Koneckonců je to vynikající koření, které zvýrazní chuť pokrmu. Důležité je, že česnek není náročná rostlina a skvěle se hodí pro pěstování jak na zahradě, tak na poli. Abyste si v létě užili první úrodu, stačí zvolit správné hnojivo.

Jezte česnek pro své zdraví

Česnek se na našich stolech objevuje už od pradávna – byl známý už ve starověku. Je to vytrvalá bylina, která se k nám dostala ze střední Asie a rychle se zabydlela nejen v kuchyni. V minulosti se česneku začal přisuzovat magický význam. Byl to vynikající ochranný prostředek proti upírům a jiným nečistým silám. Nyní jsou vlastnosti česneku mnohem lépe prozkoumány a souvisejí s jeho příznivými účinky na lidské zdraví:

  • je považován za přírodní antibiotikum, pravidelná konzumace zlepšuje imunitu;
  • je vynikající proti bakteriím a virům;
  • je zdrojem vitamínu C a vitamínů skupiny B a minerálních látek (včetně železa, vápníku, fosforu, draslíku, zinku a hořčíku).

Jak sázet zimní česnek?

Pokud je půda již dobře připravená, včetně hnojiva pro zimní česnek, není výsadba žádný problém. Potřebujete k tomu cibulky česneku, které rozdělíte na stroužky a následně je umístíte do země v rozestupech asi 10 cm. Abyste zabránili jeho zmrznutí, vložte stroužky zimního česneku hlouběji než stroužky jarního česneku. Optimální hloubka je 8 cm. Česnek lze sklízet v létě, pravděpodobně v červenci. Vykopává se, když výhony a stonky již začaly usychat.

Fotografie: Piqsels

Hnojení dřevěným popelem

Dřevěný popel může nahradit minerální hnojivo, protože obsahuje mimo jiné fosfor, vápník a draslík. To jsou ingredience, které česnek ve své růstové fázi zoufale potřebuje. Dá se používat po celou vegetační sezónu, ale ideální dobou je léto, kdy se nedoporučuje použití dusíkatých přípravků – ten se v dřevěném popelu nevyskytuje.

Jak na to

Budete potřebovat kbelík vody, asi 10 litrů, a jeden šálek dřevěného popela, dále humát draselný, který přidáte v množství uvedeném na obalu, a 1 polévkou lžíci boru. Výsledkem bude kompletní hnojivo, jež bude obsahovat veškeré stopové prvky potřebné pro vaši úrodu. Toto hnojivo budete používat během posledního měsíce jejich růstu.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]