Hnojivo na orchideje z bramborových slupek zařídí, aby rostliny kvetly téměř po celý rok

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou krásné a kvetou takřka po celý rok. Nejsou náročné na péči, přesto jim raději kromě zálivky dopřejte výživu, která nic nestojí.

To, že orchideje nejsou náročné na péči, neznamená, že jim stačí jen pravidelná zálivka. Pro růst kořínků a bujného květenství je dobré také rostliny pravidelně přihnojovat. Hnojivo nemusíte nutně kupovat v obchodě a dávat za něj velké peníze. Připravit si ho můžete klidně i doma. Hlavní roli přitom budou hrát obyčejné slupky od brambor, které byste pravděpodobně jinak stejně vyhodili do smetí.

Fotografie: Depositphotos

Výživa je opravdu důležitá

Rostlina potřebuje hnojivo ve chvíli, kdy začnou vadnout listy, dlouho nekvete a je patrné zastavení růstu. Bramborové slupky obsahují spoustu užitečných stopových prvků, které mohou zrychlit růst orchidejí a také prodloužit dobu, po kterou budou kvést. Slupky obsahují organické kyseliny, škrob, kyselinu askorbovou, fosfor, draslík a fluor. Rostliny tak dostanou všechno, co potřebují pro svůj růst.

Příprava hnojiva je jednoduchá. Stačí použít slupky z pěti brambor. Ty je dobré nakrájet nadrobno. Do hrnce dejte litr vody a přiveďte ho k varu. Až se voda začne vařit, přidejte připravené slupky. Poté nechte slupky povařit asi 15 minut. Vývar určitě přeceďte přes plátýnko a následně ho nechte vychladnout. Po vychlazení nalijte vývar přímo do květináče. Ošetření opakujte po 15 dnech.

Lze vytvořit i suché hnojivo

V tomto případě je potřeba nejprve opláchnout a osušit bramborové slupky. Klidně to udělejte v troubě. Trvá to asi 3 hodiny při 100 stupních. Případně je nechte sušit na vzduchu po delší dobu. Sušení na vzduchu trvá asi 10 dní. Suchou kůru potom rozdrťte na prášek v mixéru a přidejte ho do půdy k orchidejím. Takto připravené suché hnojivo můžete skladovat v sáčcích mimo vlhké prostředí.

Fotografie: Pixabay

Hnojení orchidejí bramborovými slupkami dodá vašim rostlinám mikroživiny, které jsou nezbytné pro jejich růst. Kromě toho je hnojivo vhodné také pro další pokojové rostliny. Skvěle vám poslouží pro fialky, ale například i pro fíkovníky nebo kaktusy. Sami se přesvědčte, že to funguje. Skvělé je, že vás to opravdu nebude stát ani korunu navíc, a přitom to udělá obrovskou službu.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: Careforyourorchids, Orchidfriends

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]