Orchideje pokvetou jako divé. Stačí se při jejich koupi a péči držet velmi jednoduchých pravidel

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou bezpochyby nejoblíbenějšími rostlinami dnešní doby. Jenže někdy se jim nedaří tak, jak bychom chtěli. Přečtěte si pár tajemství, které tuto zkušenost změní.

Proč se orchidejím nedaří? Na to je jistě jednoduchá odpověď, pouze si musíte být jistí, jakou z věcí děláte špatně. Možná jste rostliny umístili na špatné místo, často a hodně je zaléváte, nebo je váš květináč nedostačující. V takových případech se můžete setkat s hnědými kořeny, žlutými listy a nekvetením. Doporučujeme orchidejím dopřát správnou péči a bude se jim dařit. Než ji ale koupíte, dávejte si pozor na tyto aspekty.

Než orchidej koupíte, pozor na určité znaky

Orchideje se většinou prodávají v průhledných květináčích vsazené do keramického obalu. Než si ale jednu z nich odnesete domů, vytáhněte ji z keramického květináče a prohlédněte si kořenový systém rostliny. Pokud je hnědý, suchý nebo jakkoliv poškozený, rostlinu raději nekupujte. Po přinesení domů vám může uschnout. 

Fotografie: Depositphotos

Podívejte se také na stonek, i když jsou na něm květy, nejedná se o jistotu, že vám i za pár týdnů rostlina pokvete. Stonek by rozhodně neměl být zelený, skvrnitý a tak dále.

Další znak, který by pro vás měl být rozhodující, je stav listů. Nikdy nekupujte rostlinu, která má jakkoliv poškozené listy, flekaté nebo hnědé či suché. 

Fotografie: Pexels

Co dělat, až si ji donesete domů

Jakmile si orchidej koupíte, musí vypadat zdravě. Za druhé ji přesaďte do většího květináče, ale jen tehdy, když kořeny rostou mimo květináč. Směs do květináče volte z rašeliny a minima vermikulitu, udrží lépe vlhkost. Na dno je dobré umístit větší kusy rašeliny a nahoru menší. Dbejte i na správnou zálivku.

Fotografie: Freepik

Jak správně orchidej zalévat

O orchideje je potřeba patřičně pečovat, protože jsou na svou péči poměrně náročné. Druh phalaenopsis doporučujeme pro úplné začátečníky. Ve vegetačním období doporučujeme každých čtrnáct dní rostlinu přihnojovat speciálním hnojivem pro orchideje.

Zálivku neprovádějte běžným způsobem pomocí konvičky, hrozí přemokření kořenů. Dejte všechny rostliny s květináčem do sprchy nebo do lavoru s odstátou vodou a nechte je ponořené přibližně jednu hodinu. Následně je nechte okapat a umístěte zpět do květináče.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]