Celý život vyhazujete odpadky špatně a riskujete problémy v celé domácnosti. Pozor na tento špatný postup

Fotografie: Depositphotos

Baterie jsou běžně používány v domácnostech k provozu menších elektronických zařízení. Ne každý je však správně třídí. V odpadkovém koši nemají co dělat.

Jsou nepostradatelné pro chod mnoha zařízení, která v domácnosti běžně používáme. Nejen běžné článkové baterie, ale i ty v mobilních telefonech nebo noteboocích obsahují látky, které mohou představovat potenciální riziko. Nesprávná likvidace baterií může vést k vážnému ohrožení životního prostředí i zdraví. Co může baterie v koši způsobit a kam by se správně měly ukládat?

V třídění baterií se dá ještě polepšit

Zatímco v třídění plastů, papíru a skla si Češi vedou dobře a třídí přes 80 % tohoto odpadu, u baterií je to o poznání horší. Ke správné recyklaci se jich dostane zhruba polovina. Ta druhá končí neznámo kde. Přitom baterie obsahují nebezpečné látky a s nárůstem používání elektrických zařízení, jako jsou elektrická kola nebo koloběžky, bude jejich spotřeba v budoucnu stoupat.

Vliv vyhozených baterií na životní prostředí

Když baterii vyhodíte do běžného odpadu, skončí na skládce nebo ve spalovně. Chemikálie a těžké kovy, jako je olovo, rtuť, kadmium a lithium, mohou unikat do půdy a podzemních vod, znečišťovat životní prostředí a dostat se i do vodních zdrojů. Tyto toxické látky mohou poškodit divokou zvěř, ekosystémy a představují vážné riziko pro lidské zdraví.

Zdravotní rizika spojená s nesprávnou likvidací baterií

Škodlivé chemikálie nacházející se v bateriích mohou představovat značná zdravotní rizika pro osoby, které jsou jim vystaveny. Například olověné baterie používané ve vozidlech obsahují olovo, které může způsobit vývojové problémy u dětí a otravu olovem u dospělých. Podobně rtuť, která se nachází v některých bateriích způsobuje neurologické a vývojové poruchy, pokud se dostane do potravinového řetězce prostřednictvím kontaminovaných zdrojů vody.

Fotografie: Depositphotos

Odpovědný způsob zacházení s bateriemi

Běžné článkové baterie, ale i ty z telefonů a notebooků, by se měli odevzdávat vždy k recyklaci. Vyhozením do běžného odpadu se mimo jiné zvyšuje riziko požáru. Poškozená baterie se totiž může snadno vznítit. Proto baterie k recyklaci odkládejte doma do nehořlavé nádoby a co nejdříve je odneste do sběrného zařízení.

Nádoby na drobné baterie dnes najdete téměř na každém rohu a odebírá je i mnoho obchodů. Větší elektrozařízení pak ukládejte do kontejnerů určených pro elektrické spotřebiče. Třídění baterií je dobré pro životní prostředí a bezpečnost, ale také podporujete jejich recyklaci. Z materiálů, které obsahují, se dají vyrobit baterie nové, ale slouží i k výrobě řady jiných prospěšných věcí.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*