Nezodpovědná žena utekla hrobníkovi z lopaty. Doma skladovala tento odpad stejně jako většina Čechů

Fotografie: Depositphotos

Na tento moment Karin Nordvall asi jen tak nezapomene. Hloupá chyba se totiž mohla velice rychle stát noční můrou. Této časté chyby se ovšem dopouští hodně lidí.

Žena ze Švédska čekala, až se dostaví metař. Přitom však zachytila velmi podivný zápach, který se nejspíš linul ze sklepa jejího domu. Sledovala tuto stopu a dorazila až do sklepa, kde narazila na potenciální katastrofu. Jakmile totiž otevřela dveře, setkala se tváří v tvář s ohněm. Hořelo tu hned několik tašek a peněženek. Novinářům z Aftonbladel řekla, že prakticky zpanikařila. Plnou rychlostí pak nabrala vodu, a nakonec se jí podařilo plameny uhasit.

Riziko v bateriích

V tu chvíli měla asi více štěstí než rozumu. Její dcera pak zveřejnila na Facebooku fotky a další informace. Cílem bylo dle webu SosialNytt varovat kohokoli dalšího před často zanedbávaným rizikem. Takovou hrozbu má přitom hodně lidí normálně doma. „Máma je prostě šťastná, že žije a má kde bydlet. Je také velmi ráda, že se jí i přes počáteční paniku podařilo zabránit mnohem horšímu výsledku,“ podotkla k tomu její dcera Elina.

„Na stěně dveří do sklepa je vidět skvrna jak z pekla, kolem jen háky na tašky. Když se včera vrátila domů, celé to hořelo. Nakonec udržela klid a uhasila všechno, co hořelo na držadlech na zdi. Příčinou požáru však nebyly tašky, ale baterie. Byl tam celý pytel, starých kusů, které čekal na recyklaci. Když dorazili hasiči, dobře nám poradili. Právě baterie se mají totiž skladovat v kovové krabici opatřené víkem. Jediné štěstí je, že maminka dorazila domů včas.“

Otec zapříčinil požár v domácnosti kvůli chybě, kterou dělá při vaření většina Čechů. Případů přibývá

Skladování a opatření

hodně lidí nechává baterie volně ložené nebo v plastovém sáčku. O podobných rizicích jsme se na SvětKreativity už zmiňovali. Jestli chcete mít jistotu, že vám doma nechytnou plamenem, zalepte i jejich póly. Jednoduše kouskem pásky. Použité baterie dávejte také do vhodné nádoby. Zalepením konců předejdete problémům během jakékoli přepravy. Je navíc nesmysl je někde skladovat delší dobu. Prostě je dejte prodejci nebo do zvláštního kontejneru.

Pravda, na všechny stanoviště tříděného odpadu mají i kontejner na elektroodpad. Taková místa se však dají dohledat na internetu, případně jsou na to mobilní aplikace. Stejnou možností jsou sběrné dvory, které odebírají všechny druhy odpadu. Obecně pak mějte na paměti, že baterie žádného druhu rozhodně nepatří do směsného odpadu. Ano, patří tam obyčejné žárovky, i když to může vypadat divně. Nemají však v sobě žádnou elektroniku. Je to jen sklo a kov.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]