Nejčastější důvody, proč listy orchidejí žloutnou: Špatná zálivka, plíseň i nedostatek živin

Fotografie: Scot Nelson / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Orchideje jsou tak krásné rostliny, že jim mnozí neodolají a pěstují je na okenních parapetech. Tato tropická rostlina však vyžaduje speciální péči a nemusí se jí vždy dařit.

Jsou známé pro své nádherné a rozmanité květy, díky čemuž se staly jasnou volbou pro mnoho nadšených pěstitelů. Jejich tropický původ však napovídá tomu, že je jim potřeba dopřát vhodné podmínky, aby se jim dobře dařilo. Když listy orchidejí začnou žloutnout, může jít o přirozený proces stárnutí. Někdy však žluté listy naznačují problém, který je potřeba ihned řešit, pokud chcete rostlinu zachránit.

Špatná zálivka

Jedním z hlavních viníků žlutých listů orchidejí je jejich přelévání. Orchideje vyžadují specifické zavlažování a nadměrná vlhkost může udusit jejich kořeny. Ujistěte se, že má vaše orchidej dostatečnou drenáž a zalévejte ji až ve chvíli, kdy horní 2 cm substrátu zcela vyschnou. Stejný problém však může způsobit i nedostatečná zálivka. Málo vody se u orchideje taktéž projeví žloutnutím listů.

Orchidej je na špatném světle

Nedostatečné, nebo naopak nadměrné světlo může mít nepříznivé účinky na listy orchidejí. Nedostatek světla může způsobit žloutnutí listů, zatímco příliš mnoho přímého slunečního záření může vést k jejich popálení. Orchideje obecně preferují jasné, nepřímé světlo, proto je umístěte blízko okna s filtrovaným slunečním světlem. Naopak k přisvícení můžete použít LED pěstební svítidla.

Nedostatek živin

Žloutnutí listů může být také příznakem nedostatku živin. Nedostatek dusíku se projevuje jako rovnoměrně žluté listy, zatímco nedostatek železa způsobuje mezižilní žloutnutí. Orchideje mají jedinečné nutriční požadavky, takže je důležité používat vyvážené hnojivo přímo určené pro orchideje a řídit se pokyny na obale výrobku.

růžová orchidej
Fotografie: Freepik

Špatná cirkulace vzduchu a teplota

Nedostatečná cirkulace vzduchu kolem orchidejí může přispět ke žloutnutí listů. Stagnující vzduch zvyšuje pravděpodobnost plísňových a bakteriálních infekcí, což vede ke změně barvy listů. Zajistěte jim tedy správné větrání. Orchideje jsou také citlivé na extrémní teploty. Ty optimální by se měly držet v rozmezí 15–27 °C.

Škůdci a choroby

Způsobují žloutnutí listů a další příznaky. Mezi běžné škůdce patří mšice, svilušky a třásněnky. Někteří škůdci se okem špatně identifikují. Hledejte náznaky, jako jsou drobné pavučinky. Někdy postačí, pokud rostlinu osprchujete silným proudem vody. V případě napadení většího rozsahu můžete k likvidaci použít neemový olej nebo insekticidní mýdlo.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*