Úspěšné pěstování orchidejí má několik jednoduchých pravidel. Stačí je dodržovat a pokvetou několikrát do roka

Fotografie: Freepik

V obchodě nebo hobbycentru vypadají všechny orchideje krásně, záplava barevných květů láká k nákupu, ale co dělat, když se jim doma nedaří a chřadnou? Květy opadají a orchidej zůstane zelená nebo dokonce listy hnědnou. Zjistěte, co s tím.

Orchideje jsou doslova květiny ze světa pohádek, hodí se jako dárek pro ženy každého věku k svátku, narozeninám nebo jiným příležitostem. Bohatě kvetou a vyjímají se na okenním parapetu, jsou chloubou všech milovnic květin, které se chlubí bohatostí květů skrytých za oknem. Ne vždy tomu však je, orchideje mohou rychle po nákupu začít chřadnout. Co dělat, aby orchideje krásně kvetly a dělaly radost pořád?

Fotografie: Freepik

Bez květů i bez poupat?

Květy odkvetly a od té doby je orchidej jen zelená? Často skončí na okraji parapetu, případně jí přesunete po čase někam jinam, protože nevypadá dobře až skončí na rumišti.

Orchidej jen vyžaduje patřičnou péči, kterou jí můžete dát pomocí hnojení, zálivky a dobrého umístění. Především je nutné po odkvětu odstranit staré a zaschlé výhonky a umožnit květině, aby nabrala síly.

Fotografie: Freepik

Nezapomeňte přihnojit

V klidové fázi orchideje dobře zahnojte, ale nepřehánějte to se zálivkou. Orchidej ve svém přírodním prostředí bere většinu vláhy ze vzduchu, protože roste na větvích v korunách tropických stromů.

Stačí proto zalévat jednou za 2-4 týdny podle sezóny, a ještě lépe rosit pomocí rozprašovače odstátou nebo dešťovou vodou. Jednou měsíčně můžete namísto zálivky květník postavit do nádoby s dešťovou vodou a nechat rostlinu natáhnout vodu.

Fotografie: Freepik

S vodou i slunečními paprsky opatrně!

S vodou je lépe u orchidejí šetřit, kořeny by mohly začít hnít. Orchideje milují vlhkost, ale voda se nesmí dostat na samotné květy, které by kapičky zničily. Můžete ale umístit na několik hodin květník s orchidejí do vlhké koupelny nebo místnosti s vyšší vlhkostí. Poté vraťte na parapet, který je východním nebo západním směrem, protože květiny mají rády světlo, ale nesvědčí jim přímé sluneční záření, květy a listy začnou blednout a usychat.

Dále byste neměli zapomenout:

  • pravidelně odstřihávat suché výhonky těsně nad listy a uschlé kořeny pomocí ostrých nůžek nebo zahradnického nože,
  • jednou za 2-4 roky přesadit orchidej do většího, ale průhledného květníku,
  • ve vegetačním období ponechat rostlinu při teplotě 16-20 °C na tmavším místě, aby získala síly na nové výhonky a květy.

Zdroj: TheSpruce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]