Správná péče o vánoční kaktus zaručuje bohatý květ v ten pravý čas o Vánocích

Fotografie: PxherePhotos

Možná vás překvapí, že tenhle kaktus nemá rád přímé slunce, a ještě navíc potřebuje hodně vody. Ale je tomu opravdu tak. Vánoční kaktus neboli schlumbergera truncata opravdu patří do čeledi kaktusovitých rostlin. Nepochází však ze suchých pouštních oblastí, ale z přímořských hor jihovýchodní Brazílie. A protože je původem z jižní polokoule, rozkvétá tento kaktus v době, kdy je v jeho domovině léto, tedy v období Vánoc.

Květy vánočních kaktusů opravdu stojí za to a předčí třeba vánoční hvězdu či růži z Jericha, další obvyklé dekorativní rostliny typické pro období Vánoc.

Kvete od listopadu do ledna

Na rozdíl od dalších zmíněných rostlin kvete vánoční kaktus až tři měsíce, pokud se mu tedy dobře daří. A to je právě ten háček, většina lidí podléhá dojmu, že kaktus se nesmí příliš zalévat. Bez vláhy ovšem tento kaktus nevykvete. Vadí mu i přímý sluneční svit, kterým ho naštěstí v českých podmínkách během zimy příliš trápit nemůžete, ani kdybyste chtěli.

Fotografie: PxherePhotos

Správná péče zahrnuje zalévání obden a pěstování v chladnějších prostorách. Nejšťastnější bude při teplotách v rozmezí 15 až 18 °C. V teplejších podmínkách sice také vykvete, ale květy nevydrží tak dlouho a rychle opadají.

V českých podmínkách se proto doporučuje pěstovat tento kaktus mezi oknem na severní straně bytu nebo na podobném místě. Dovnitř kaktus přemístěte, až když chcete, aby začal kvést. I tak by měl kaktus raději zůstat v nejchladnější místnosti vaší domácnosti.

Fotografie: PxherePhotos

Péče začíná už v létě

Správná péče o tento kaktus začíná už v létě, budete-li si jej tedy teprve kupovat, poptejte se v zahradnictví, jestli byla rostlinka správně hnojena. Právě přes léto totiž potřebuje kaktus přihnojit, zhruba jednou za dva až tři týdny.

Hnojit byste měli na konci května, skončit s hnojením je dobré ve druhé polovině září. Přes léto je pak dobré kaktus nechávat venku, ale pokud možno na stinném a chladnějším místě.

Fotografie: PxherePhotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]