Vypěstujte si letošní sezonu téměř nekonečné množství rajčat, díky postupům vášnivých pěstitelů

Fotografie: Freepik

Není nic lepšího než domácí vlastnoručně vypěstovaná rajčata. Aby se těmto plodinám v nadcházející sezóně dařilo dobře, vsaďte na následující zahrádkářské rady. Nebude vás to nic moc stát, jen čas a trpělivost.

Jak vypěstovat ze sazenic skvělá rajčata?

Zde je několik rad, kterých byste se měli při pěstování rajčat držet:

  • Vysazujte vždy předpěstované sazenice, nikoliv přímo semínka. Do záhonů mohou zhruba v polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Pokud přeci jen udeří, kryjte rostliny textiliemi pro zahradníky.
Fotografie: Freepik
  • Dodržujte mezi jednotlivými sazenicemi rozestupy, aby měly prostor na zakořenění.
  • Půdu nezapomeňte zalít odstátou nebo dešťovou vodou.
  • Použijte jednou za čas i speciální hnojiva na rajčata. Ovšem pomohou i ta přírodní. Inspirovat se můžete níže tipy na jódové směsi.
Fotografie: Freepik

Jódové směsi na hnojení sazenic rajčat

Jedním z nejefektivnějších hnojiv na rajčata bude jódový roztok. Můžete jej použít v následujících variacích:

  • Pro rychlejší růst: 1 kapka jódu na 3 litry odstáté či dešťové vody. Plody také budou díky tomuto roztoku větší.
  • K zabránění růstu plísní: smíchejte čtvrt litru mléka, několik kapek jódu a litr vody. Směs aplikujte na rajčata cca jednou za čtrnáct dní. Ideální je postřik. Můžete si ho vyrobit i do zásoby z 10 litrů mléka, 15 kapek jódu a 10 litrů vody. Tekutinu přelijte do rozprašovače a hojně plodiny nastříkejte.
Fotografie: Freepik

Další metody hnojení rajčat

Na rajčata můžete kromě jódu a mléka použít i tyto přírodní hnojiva, která podpoří jejich růst:

  • Slepičí trus: smíchejte s deseti litry vody a nechte kvasit na teplém místě alespoň deset dní. Poté zřeďte čistou vodou a naneste na rostliny.
  • Dřevěný popel: zbyl vám nějaký popel z grilování? Potom jej rozpusťte ve větším množství vody, chvíli povařte a po zchladnutí aplikujte na rajčata. Dodáte jim potřebné minerály.
  • Kvasnice: výborné jsou na rajčata a ostatně i okurky kvasnice. Můžete použít jak sušené droždí, tak to čerstvé. Jednoduše jej rozmícháte asi v deseti litrech vody a zalijete jednou za čas pěstované plodiny.
  • Sušený banán: milujete banány a nevíte co se slupkami? Můžete je použít k hnojení rajčat i jiných rostlin na zahradě. Stačí je jen důkladně nasušit (na slunci, doma na novinách, nebo v sušičce na ovoce) a vmísit do substrátu kolem rajčat. Dodáte tak plodinám především fosfor a hořčík.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]