Borůvky nemusíte sbírat jen v lese, můžete je snadno vypěstovat i na své zahradě

Lidový název pro tohle ovoce jsou sice borůvky, z botanického hlediska je ale tato rostlina nazývaná jako Brusnice borůvka. Základní zbarvení těchto bobulovitých plodů je tmavě modré a chuť bývá jemná a sladká, pokud je borůvka dostatečně zralá. Borůvky obsahují obecně mnoho antioxidantů, a tak jsou perfektním pomocníkem například v prevenci onkologických nemocí.

Brusnici borůvku je možné spatřit v podstatě kdekoliv na světě, je to celkem rozšířená rostlinka. Její druhová příbuzná roste taktéž volně v lesích. Z borůvek lze vyrábět mnoho skvělých marmelád, džemů a hodí se i do ovocných knedlíků, nebo ovocných koláčů třeba s drobenkou. Už se vám sbíhají sliny? Pojďte si je tedy vypěstovat na své zahrádce!

Několik základních rad jak na borůvky

Pokud se rozhodnete borůvky pěstovat, máme pro vás několik rad, jak k nim přistupovat:

  • K vysazení borůvek vyberte na zahradě takové místo, kde svítí přes den nejvíce slunce.
  • Minimální vzdálenost mezi jednotlivými borůvkovými keři by měla být minimálně dva až tři metry, aby měly rostliny dostatečný prostor pro zakořenění a rozvětvení.
  • Výsadbu borůvek provádějte zásadně v podzimních měsících, abyste v letních měsících mohli sklízet jejich úrodu.
  • Půdu k výsadbě borůvkových keřů vybírejte spíš kyselejší a nezapomeňte borůvky pravidelně zalévat, snesou i denní zálivku.

Podstatné je i mulčování a hnojení borůvek

V neposlední řadě je potřebné, aby Brusnice borůvka byla dostatečně mulčována, aby se zabránilo promrznutí jejich částí kořenů, nebo aby jí nenapadli škůdci. Okolí borůvkových keřů tak pečlivě zakrývejte přírodními materiály, jako jsou například kameny, stromová kůra, nebo listy.

Také je důležité, abyste borůvky pravidelně hnojily, nejlépe přírodními hnojivy, jako je například slepičí trus, nebo ten kravský. Samozřejmě také můžete zakoupit v zahradnictví speciální hnojiva na borůvky. Prodejce vám s výběrem jistě poradí a pomůže. Hnojené borůvky vám budou lépe růst, a tak ve výsledku budete mít hojnou a zdárnou úrodu.

Detoxikační nápoj z borůvek, malin, okurky a zelí

A když se vám podaří pár borůvek zdárně vypěstovat, můžete si je nejen zamrazit, nebo z nich připravit skvělé koláče, dají se upotřebit i do zdravého nápoje, jako je tento léčivý a čistící borůvkový džus. Ten si zhotovíte z hrsti borůvek, hrsti malin, jedné salátové okurky, dvou plátků hlávkového zelí a čisté vody.

Všechny ingredience pak zmixujete dohromady a dobrota je na světě. Borůvky lze mixovat i s jinými druhy ovoce a zeleniny, jako třeba s jahodami, ostružinami, pomerančem, banány, nebo avokádem. Těmito kombinacemi si vytvoříte velmi chutné smoothie, které vás na dlouhou dobu zasytí a podpoří vaši imunitu. Přejeme vám dobrou chuť, a hlavně úspěšné pěstování borůvkových keřů.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]