Vypěstovat fialky zvládne i začátečník, stačí dodržovat rady zkušených pěstitelů

Fialky jsou velmi zajímavé a krásné rostliny, které si můžete vypěstovat i vy. Jak zajistit, aby vaše snaha byla spojena s úspěchem? Stačí nedělat chyby, vyvarovat se nejznámějším mýtům a dát na rady zkušených zahrádkářů. Potom nemůžete být zklamáni.

Půda je základ

Stejně jako jiné rostliny, tak i fialky potřebují vhodnou a správnou půdu. Jak zaručit, aby byla skutečně ideální? Prvním krokem je návštěva zahradnictví, kde si skutečně koupíte tu, která je na fialky tou pravou. Personál obchodu vám ji doporučí. Když ji máte doma, je třeba ji ještě trochu upravit a přidat do ní vermikulit. Díky tomu bude zemina provzdušněná a tak vytvoří pro pěstování fialek nejlepší podmínky. Ideální je smíchat obě složky 1:1.

Velikost květináče je rozhodující

Fialky sice vypadají jako malé květiny, ale realitou je, že mají celkem velký a rozsáhlý kořenový systém. Tím chceme říci, že je na místě pěstovat je v dostatečně velkém květináči. Pokud by byl malý, kořeny nemohou být tak rozsáhlé a fialka nemůže růst tak, jak je očekáváno. Uvidíte, že taková drobnost jako je velký květináč bude mít na úspěch výrazný vliv.

Nezapomínejte na zálivku

Fialky potřebují dostatek vody. Ale ne až moc. Jak zajistit, aby jí měli dostatek? Ideální je v tomto případě využívat různých drenáží, pomocí textilie. Tak zajistíte, že textil bude sáknout potřebnou vodu a ta bude následně k dispozici rostlině. Dnes už lze dokonce i pořídit květináče, které jsou tímto způsobem upraveny. I ty obyčejné však lze jednoduše modifikovat.

Se zaléváním souvisí ještě jedna důležitá věc. A to postup. Fialky se vzhledem k jejich vzhledu téměř nedají zalévat klasicky, shora. Proto je třeba zalévat je ze spodní části. A to tak, že v květináči budou nezbytné díry a pod nimi bude mistička, kde bude voda. Z ní si rostlina bude čerpat tolik, kolik potřebuje.

Bez hnojiva to nepůjde

Fialky, stejně jako jakékoliv jiné rostliny, potřebují dostatek hnojiva. Ideální je vyhnout se chemii a použít sílu přírody. Jako nejlepší se jeví kvalitní čaj. Standardně si připravte nápoj a poté použijte vylouhovaný sáček. Do každého květináče dejte do zeminy jeden, který by měl vydržet týdny i měsíce. A fialka bude mít vše, co potřebuje. Optimální čas na tento způsob hnojení je především na jaře.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]