Tajemství krásně kvetoucích orchidejí. Dodržování základních pravidel zajistí úžasný vzhled rostlin

Fotografie: Freepik

Orchideje patří mezi jedny z nejoblíbenějších květin. Lidé je milují pro jejich vznešené a exoticky vyhlížející květy. Jako všechny rostliny však vyžadují i náležitou péči. Poradíme vám, jak se o tyto krásné rostliny starat, aby se jim dařilo.

Než se rozhodnete pro pěstování orchidejí, určitě si o rostlinách zjistěte dostatek informací. Nejvhodnější pro začátečníky je druh zvaný Phalaenopsis. Pak se soustřeďte na tyto body:

  • Vyberte vhodné stanoviště pro květinu. Ideální je takové, kde bude měkké světlo. Orchideje ovšem nesmíte umístit na přímé slunce, to jim nedělá dobře. Zvolte spíš západní či východní stranu v bytě.
Fotografie: Freepik
  • Zavlažujte chytře a jednoduše. Orchideje stačí zalévat jednou týdně. Nejspolehlivějším způsobem je tzv. ponor do vody i s květináčem. Používejte dešťovou nebo odstátou vodu. Rostlinu nechte nasáknout tekutiny po dobu asi půl hodiny. Pak vyjměte a odlijte přebytek vody, aby kořínky nezahnívaly.
  • Orchideje potřebují pravidelné hnojení. Tyto rostliny potřebují nezbytně speciální hnojící přípravky v půdě, aby dobře prospívaly (nejčastěji se prodávají v tekuté formě). U odolných orchidejí Phalaenopsis hnojte asi jednou a měsíc a u ostatních druhů jednou za 3 týdny.
  • Přesazování by mělo probíhat jednou za dva roky. K tomu použijete větší průhledný květináč s drenážním otvorem a speciální substrát z mechu, kůry a rašeliny. Počínejte si při manipulaci s orchidejí velmi opatrně. Její výhonky jsou křehké.
Fotografie: Freepik

Pro stimulaci růstu květů umístěte orchidej do chladnějšího prostředí

Chcete se brzy zase kochat krásnými květy orchidejí? Potom je musíte umístit přes noc do chladnější místnosti, kde bude cca kolem 15 až 18 °C. Lépe, když to bude méně.

Vhodná tak bude předsíň, zasklená terasa, nebo balkon (záleží však na počasí). Přes den pak rostliny zase potřebují teploty kolem 20 °C. Dobré je i zvlhčování vzduchu v bytě.

Fotografie: Freepik

Na jaké druhy orchidejí můžete natrefit?

Kromě již zmíněného druhu Phalaenopsis můžete natrefit i na jiné orchideje, které jsou výjimečné svým vzhledem. Vybírejte třeba i mezi těmito:

  • Miltonia: pochází až z daleké Kolumbie. Miluje spíš teplejší prostředí v bytě. Půda v květináči by neměla být suchá, proto rostlinu nezapomeňte pravidelně zalévat. Také zvlhčujte prostředí v bytě, květině to také prospěje.
  • Cymbidium: jsou odolné orchideje. Když vykvetou, můžete se kochat velice dlouhými stonky s kvítky, a to zpravidla několik měsíc v roce. Umisťujte je spíš do chladnějších místností.
  • Cattleya: jsou náročné na vlhkost vzduchu a dostatečně vysoké teploty. Substrát udržujte u tohoto druhu orchidejí také neustále vlhký. V zimě omezte zalévání na minimum.
  • Oncidium: k optimálnímu růstu potřebují polostín a jako všechny předchůdkyně dostatečně vlhký vzduch v místnosti. Hnojit můžete tyto květiny na jaře a v létě.
  • Vanda: umístěte je na světlé stanoviště. K růstu nepotřebují substrát, pouze dostatek světla. Zálivku provádějte již zmíněným ponorem na půl hodiny do vody.
  • Paphiopedilum: potřebuje k růst teploty kolem 20 stupňů Celsia a polostín. Udržujte rovněž neustálou vlhkost substrátu v květináči.

Uvedené druhy orchidejí nezahrnují zdaleka všechny. Na světě jich existuje neuvěřitelných sedmnáct tisíc.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]