Důležitá pravidla pro krásné orchideje. Díky jejich dodržování budou vaše rostliny kvést jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Nevíte si rady s tím, jak pěstovat a hnojit orchideje? Pak si přečtěte následující řádky, které vám pomohou vše osvětlit. Rozhodně k podpoření růstu a květu nepotřebujete žádné předražené hnojicí prostředky. Postačí vám k tomu všemu jen několik přírodních surovin.

Jak a čím hnojit orchideje?

Jako hnojiva na orchideje můžete použít tyto přírodní prostředky:

Česnekový roztok: k jeho přípravě potřebujete pouze jeden drcený stroužek česneku a tři litry horké vody. Tekutinu dobře promíchejte spolu s česnekem a nechte stát asi tři hodiny. Následně přeceďte přes gázu a aplikujte roztok na orchideje. Den před hnojením je důležité zalít rostlinu čistou vodou při pokojové teplotě. Používejte ideálně tu dešťovou.

Fotografie: Freepik

Banánový výluh: obdobně jako česnek můžete použít i banánovou slupku. Tu nakrájejte na malé kousky a ponořte do sklenice s vodou. Vše umístěte na 2 dny do lednice a nechte louhovat. Výsledný výluh zřeďte pomocí odstáté čisté vody a zalévejte své orchideje cca jednou za 2 až 3 týdny.

Obecná péče o orchideje

Aby vaše krásné orchideje skvěle prospívaly během roku, je nutné jim dopřát dostatečnou péči. Soustřeďte se na několik základních bodů.

Nepřímé světlo: orchideje neumisťujte rozhodně na přímé slunce. To jim neprospívá. Nejlepším místem je tedy parapet okna směřující na východ nebo západ.

Fotografie: Freepik

Pravidelná zálivka: myslete také na specifické zalévání, které orchideje vyžadují. Ideální způsob je ten, že rostlinu ponoříte do lavoru s odstátou vodou a necháte ji nasát potřebnou vláhu. Vhodné je i zalévání sprchovou hlavicí. Kořeny nesmí stát ve vodě, jinak orchidej začne uhnívat. Vyvarujte se i tomu, aby zůstaly mokré listy.

Časné přesazování: zhruba po dvou letech je dobré orchidej přesadit do většího květináče. Výhonky, které jsou suché a uhnilé odstraňte a ošetřete dekontaminačním roztokem či přírodním uhlím. Vše je k dostání běžně v zahradnictví.

Postupujte poté tak, že rostlinu posadíte na tenčí vrstvu speciálního substrátu (s rašelinou a stromovou kůrou) a opatrně kořeny překryjete zbylým množstvím zeminy. Po přesazení orchidej nezalévejte asi tři dny.

Fotografie: Freepik

Regulace okolní teploty: orchideje snáší lépe spíš chladnější prostředí. Proto rostlinu umístěte do místnosti, kde bývá kolem 18 °C nanejvýš.

Správné prořezávání: nutné je orchidej také čas od času prořezat. Tím odstraníte suché výhonky a kořínky. Řez provádějte v polovině nad pupenem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]