Zakořenění rostlin lze provést i bez chemických stimulantů

Provést zakořenění rostlin se dá i bez chemie. Stačí správný postup a můžete rozmnožit téměř jakoukoliv rostlinu. Stačí pouze vědět, jak na to. My vám ukážeme tipy a triky zkušených zahrádkářů, kteří moc dobře vědí, jak na to. Přitom sami dodávají, že jejich postupy jsou opravdu jednoduché.

 Nakrájejte výhonky

Jako první je při zakořenění rostlin nutné nakrájet jednotlivé výhonky, od kterých chcete, aby se vám zakořenily a aby i nadále rostly. Důležité je jak to, aby byly použity výhonky silné a zdravé, tak to, aby byl správně proveden řez. Nejlepší je vést ho pod úhlem 45 stupňů.

Vložte do vody

Následný postup je velmi jednoduchý. Jednotlivé výhonky stačí vložit do nádoby s vodou. Ta by měla být bohatá na fytohormony a také na kyselinu salicylovou. Ne ani tak proto, že by tyto látky podporovaly zakořenění rostlin, ale hlavně proto, že umí dobře eliminovat vznik plísní a dalších nemocí. Tolik k samotnému základu. A nyní se podívejme, co by měla voda obsahovat dalšího.

Manganistan draselný

Jedná se o látku, kterou je vhodné do vody v menší míře nakapat. Potom rozmíchejte a právě do této vody vložte jednotlivé výhonky. Díky této stimulaci by mělo dojít k zakořenění rostlin velmi brzy. První výsledky lze pozorovat už zhruba za týden.

Voda se šalvějí

Druhá metoda je založena na využití šalvěje. Tedy známého koření, které budete potřebovat i ve formě větviček asi 200 gramů. Ty následně zalijte 500 ml vroucí vody a nechte 4 hodiny louhovat, dokud nebude mít voda pokojovou teplotu. Do této vody potom dejte své výhonky, aby zakořenily.

Aloe vera

Známá rostlina prospěšná nejenom našemu zdraví, ale i potřebná při zakořenění rostlin. Potřebovat budete 2 listy aloe, nakrájejte je na kousky a potom je rozdrťte v mixéru. Tohoto pyré použijte vždy vrchovatou polévkovou lžíci na jeden litr vody. Rozmíchejte a můžete vložit výhonky.

Droždí

Nejenom na pečení se mlže hodit. Použijte půl lžičky droždí, dále také půl lžičky cukru a jeden litr vody. Všechno dohromady rozmíchejte a do této směsi namočte výhonky. Nechte je zde 24 hodin a potom je přesuňte do čisté vody.

Med

Dokonce i ten může velmi výrazně pomoci. Na jeden litr vody budete potřebovat půl lžičky medu. Do této směsi se výhonky dávají na dobu zhruba 24 hodin a potom se přendávají do čisté vody.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]