Bez živin a hnojení se rostliny neobejdou. Zvolte přírodní cestu místo chemie

Pokojové rostliny dokážou jednoznačně změnit ráz a vzhled každého interiéru. Jejich druhů se nabízí nekonečné množství, stačí si jen vybrat. Mnozí lidé inklinují k odolným rostlinám, které nevyžadují úzkostlivou péči. Veškerá zeleň však potřebuje alespoň základní péči, aby dobře prospívala.

Do té můžeme zahrnout hlavně pravidelnou zálivku. K podpoření růstu a květu pak slouží i hnojení. Přinášíme vám několik skvělých tipů na přírodní hnojiva, která vás nebudou stát ani korunu navíc.

Účinná přírodní hnojiva

Hnojit rostlinu byste měli v případě, že neprospívá, její listy jsou žluté, povadlé, nebo když je její růst pomalý. Přírodní hnojiva jsou velmi přínosná a také ekonomicky nenáročná. Jaké to jsou?

  • Hnojivo z řepného či třtinového cukru: zjednodušeně řečeno, vytvoříte pouze cukerný roztok z vody a výše zmíněného cukru a rostlinu jím zaléváte maximálně jednou měsíčně. Vaší zeleni sacharidy dodají energii. Ideální množství je jedna lžíce cukru a 500 mililitrů vody.

  • Hnojivo z kávové sedliny: pokud rádi popíjíte po ránu kávu, nevyhazujte sedlinu a použijte ji k hnojení svých rostlin, prospěje jim. Tento produkt lze nahradit i vylouhovanými čajovými lístky.

  • Citrusové hnojivo: výborně prospěje vaší zeleni v domácnosti i hnojivo z citrusů, konkrétně tedy výluh ze slupek citrusů. K jeho přípravě budete potřebovat asi 350 gramů citronových, nebo pomerančových slupek a litr vody. Slupky necháte macerovat alespoň den, výluh poté zředíte a rostliny jím zaléváte.
  • Cibulové hnojivo: účinná je i cibule. Postačí zalít asi 50 gramů cibulových slupek dvěma litry vroucí vody, nechat louhovat alespoň tři hodiny a poté zavlažovat roztokem rostliny v bytě.

Pomůže i hnojivo z dřevěného popela

Popel sám o sobě obsahuje mnoho prospěšných minerálních látek, jako je draslík, nebo hořčík. Mimo jiné dodá rostlině i potřebné množství zinku, železa a fosforu. Hnojivo z popela připravíte následovně: do litru vody vsypete asi lžíci dřevěného popela, řádně rozpustíte a rostliny zaléváte asi jednou týdně. Možné je popel přímo přidávat i do substrátu při přesazování pokojové zeleně.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]