Netradiční způsob pěstování domácích okurek v kbelíku. Běžný záhon je minulostí a úroda bohatá

Fotografie: Freepik

Ještě jste nikdy nepěstovali okurky a nevíte přesně, jak začít? S tímto postupem bude úspěch zaručen! Stačí mít jen starý kbelík, jednu větší PET lahev a zbytek už je jen na trpělivosti a čase. Vyzkoušejte a nebudete litovat.

Jaký materiál potřebujete na výsadbu okurek ve kbelíku?

Než se pustíte do práce, obstarejte si:

  • 1 větší plastový kbelík, který již nepotřebujete
Fotografie: Freepik
  • 1 větší PET lahev
  • vrtačku
  • ostrý nožík
  • vhodný substrát na okurky
  • bioodpad z kuchyně (např. slupky ze zeleniny a ovoce)
Fotografie: Freepik

Jak postupovat při výsadbě okurek?

Začněte tím, že si pomocí vrtačky do kbelíku vyvrtáte několik otvorů po obvodu. Poté si k ruce vezměte PET lahev a rovněž do ní udělejte několik otvorů po celé ploše. Nožíkem následně odřízněte dno nádoby. Nyní navrstvěte do kbelíku vhodný substrát na okurky a vnořte do něj hrdlem dolů proděravělou lahev. Do ní vložte bioodpad, který jste v kuchyni nastřádali.

Slupky z ovoce a zeleniny dodají sazenicím okurek potřebné minerály a vitamíny k růstu. Na závěr pak zasaďte do zeminy okurky. Důležité je plodiny ještě zalít dešťovou vodou nebo tou odstátou, aby dobře rostly.

Jak se postarat o okurky, když povyrostou?

Až sazenice okurek značně povyrostou, je potřeba je vyvázat směrem nahoru. Proto si opatřete ideálně bambusovou nebo dřevěnou tyč a vložte ji do půdy. Na ní pak navažte stonky okurek. Ve výsledku docílíte skvělé úrody, z které se bude radovat celá rodina.

Fotografie: Freepik

Jaké podmínky potřebují okurky ke svému růstu?

Nyní ještě několik rad ohledně všeobecné péče o okurky. Aby dobře prospívaly, je potřeba jim zajistit:

  • Dostatečný přísun světla: jako každá rostlina i okurky vyžadují dostatek slunečních paprsků, aby mohly kvalitně růst. Vyvarujte se však stanovištím, kde bude průvan.
  • Dostatečně prohřátou zeminu: okurky byste neměli vysazovat do substrátu velmi chladného až ledového. Plodiny to špatně snáší. Nechte tedy půdu vyhřát na slunci, pak ji ideálně prohnojte a použijte.
  • Pravidelný přísun vody: okurky není dobré přemokřit, začaly by pak hnít. Zálivku tedy provádějte nejlépe dešťovou vodou pokojové teploty až v momentu, kdy je substrát suchý.
  • Ochranu před škůdci a plísněmi: vhodné je pěstované plodiny chránit i před plísní a škůdci pomocí speciálních postřiků (aplikujte od července a dále). Tyto produkty zakoupíte v zahradnictví. Řiďte se návodem k použití.

Zdroj: Redakce, Milan Juha

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]