Jednoduchý postup na rozmnožení růží, díky kterému jich budete mít plnou zahradu

Kdo by nemiloval růže, květiny, které představují ve společnosti symbol vášnivé lásky, touhy, přízně, přátelství. Obdarovaný musí být těmito nádhernými květinami očarován pokaždé. Tyto skvostné květiny nabízí člověku fascinujíc barvy, od typické rudé, až po extravagantní modrou, fialovou, nebo temně černou. Když dostane řezané růže, můžete si z nich vypěstovat i svoje vlastní. Věděli jste to? Tak pojďme na to!

Co všechno potřebujete k pěstování růží ze stonku?

Jestliže zatoužíte po vlastnoručně pěstovaných růžích ze stonku, musíte se nejprve ujistit, že květina je mladá, svěží a neusychá. Pokud již uvadá, je možné, že vám nezakoření. A jak postupovat dál? Budete potřebovat:

  • 1 lžičku medu a 2 lžičky šťávy z aloe vera
  • 1 lžičku dřevěného popelu
  • 120 mililitrů odstáté vody
  • substrát vhodný na pěstování růží

Jak postupovat?

Nejprve jednotlivé stonky růží musíte zaříznout na jejich koncích. To provádějte vždy nožem ostrým a řez veďte šikmo. Poté v dostatečně hluboké a vysoké nádobě smíchejte s vodou med, šťávu z aloe vera a dřevěný popel. Do tekutiny následně zařízlé stonky růží vložte, tak aby části, které jste ořízli byly samozřejmě ve vodě.

Stonky ve vodě ponechejte alespoň 12 hodin. Po dvanácti hodinách stonky růží vyjměte z vody a přesaďte do květináče naplněného vhodným substrátem na růže.

Doba do zakořenění růží

Než vaše stonky v substrátu zakoření, musíte jejich vrchní část přikrýt igelitovým sáčkem, nebo seříznutou PET lahví. Zabráníte tím vyschnutí stonku růže. Občas sáček nebo lahev mírně odkryjte, aby měla rostlina taktéž trochu kyslíku a nezapařila se vám. Důležité je růži zalévat, ale pozor na to, abyste ji nepřelili. Tento proces trvá zhruba 40 až 45 dní, než vám stonky pustí kořínky.

Vysazování do zahrady

Po měsíci a půl by vám měly růže pěkně v květináčích zakořenit. Pak je na čase je přesadit do zahrady. Pokud však zahrádkou nedisponujete nevěště hlavu. Růže můžete pěstovat i doma, na parapetu. Musíte se ale o rostliny náležitě starat, aby vás poctily svou krásou.

Růže nevystavujte na přímé slunce, aby vám neusychaly, neopomeňte ani dostatečnou zálivku. Všem šikovným zahrádkářům a pěstitelům přejeme, ať květiny pěkně kvetou a máte z nich radost!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]