Borůvky nemusí růst jen v lese. Naučte se je pěstovat na své zahradě

Kdo by neznal lahodné, tmavě modré bobulovité ovoce, které je plné vitamínů a antioxidantů. Borůvky máme většinou spojené se sběrem především v lese. Jsou perfektní nejen syrové, ale i v koláčích, ovocných omáčkách, zmrzlinách, nápojích, smoothie, nebo salátech. Jestli máte zahrádku a toužíte po vlastní zásobě, poradíme vám, jak je pěstovat. Pojďme se na to společně podívat.

Jak správně pěstovat borůvky na zahradě?

Než borůvky vysadíte, je potřeba si uvědomit pár zákonitostí, kterými je potřeba se při jejich pěstování řídit, jsou to tyto:

  • Vybrat vhodné místo na zahradě: určitě vybírejte spíš ta místa, kde svítí co nejdéle přes den slunce. Tudíž jižní stranu zahrady. Borůvkám svědčí dlouhý sluneční svit a také kvalitní půda. Tu taktéž neopomeňte.
  • Borůvkové keře zasaďte dostatečně od sebe: Borůvky potřebují ke svému růstu dostatek prostoru, proto je vysazujte od sebe alespoň dva až tři metry.
  • Vysazujte borůvky nejlépe na podzim: borůvky je potřeba vysadit na podzim, aby řádně zakořenily. Sklízet první úrodu můžete tedy až v červenci, či srpnu.
  • Pravidelná zálivka: borůvky snesou denní zálivku, co se týká půdy, vybírejte tu kyselejší.

Borůvkové keře pravidelně mulčujte, prořezávejte a přihnojujte

Jak jsme již zmínili, borůvky je vhodné vysazovat na podzim, proto aby zvládly zimní období a zakořenily, je zapotřebí je pravidelně mulčovat. Což znamená, že je nutné jejich okolí zakrýt různými organickými materiály, které kořeny borůvek ochrání před mrazy a škůdci.

Zároveň je důležité, abyste borůvkové keře přes celý rok pravidelně prořezávali, aby dobře prospívaly. K lepšímu růstu a produkci plodů přispějete rovněž přihnojováním. Volte hnojiva hlavně organická hnojiva a období pro hnojení je vhodnější na jaře.

Recept s borůvkami

Na závěr zde máme pro vás tip na recept týkající se přípravy borůvkového džusu. Až tedy v létě budete sklízet, vytvořte si třeba i tuto zdravou dobrotu. Budete potřebovat: hrst borůvek, hrst malin, 2 listy zelí, jednu okurku a sklenici vody. Ovoce a zeleninu pečlivě omyjte v teplé vodě a vložte do mixéru. Zalijte vodou a rozmixujte. Tento džus je ideální k podpoření trávení a detoxikaci organismu. Borůvky lze však kombinovat i s jinými druhy ovoce a zeleniny. Výborné jsou třeba i s jahodami, avokádem, nebo mátou. Dobrou chuť!

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]