Nekvetou vám doma rostliny? I zkušení pěstitelé mají občas problémy, které lze ovšem snadno vyřešit

Fotografie: Depositphotos

Bez ohledu na odrůdu rostlina nemusí kvést. Aby bohatě kvetly, je důležité zohlednit 5 věcí, které vám dopomohou ke krásným barevným okvětním lístkům.

Kvetoucí rostliny lze snadno pěstovat, ale mohou být temperamentní. Pokud chcete, aby vaše rostliny opět kvetly, je třeba pečlivě analyzovat některé faktory. Ty vám pomohou zahájit období květu. I zkušeným zahradníkům se může stát, že rostliny přestanou kvést, nebo ani nezakvetou.  Je však to však škoda, protože se staráte a máte pocit, že rostlinám dáváte vše, co je potřeba. Pak jste zklamaní, že se květy neobjeví nebo uvadnou dříve, než zakvetou. Může to být zapříčiněno řadou důvodů. Víte, které to jsou?

5 důvodů, proč vám rostliny nekvetou

Výsadba květin je velice snadná, prostě pořídíte a zasadíte, co se vám líbí. Problém však může nastat, když jsou vaše květiny stále zelené a postrádají bohaté květy, které vám prodejci slibovali na obrázku. I když nejste zrovna zahradníkem, můžete vaši zahradu přivést k životu. Některé z níže uvedených botanických tipů vám pomohou pochopit obtížnost kvetení těchto rostlin.

Fotografie: Unsplash

Máte doma květinu, která nekvete stále

Ne každá rostlina kvete každou sezónu. Zatím co letničky většinou začínají kvést v létě a jsou krásné většinu sezóny, dvouletky začnou kvést až druhým rokem. Než začnete panikařit, ujistěte se nejprve, jakou květinu vlastně pěstujete. Mějte na paměti, že květin je nespočet druhů a chovají se různě. Trvalky pak běžně kvetou během celého svého života, což znamená každý rok. Pokud vaše rostlinka nerozkvetla, pak hledejte další důvody.

Klimatické a pěstební podmínky nejsou správné

Aby kvetoucí rostliny dobře prospívaly, potřebují dostatek světla. A to z dobrého důvodu, protože i přes časté zalévání nemohou růst ve stínu. Proto by měly být umístěny v blízkosti slunného okna. Zatím co časné jaro je pro květiny vhodným obdobím pro kvetení, podzim a zima mohou být zničující. Nízké teploty mohou pupeny zničit. Suché počasí může také způsobit opadávání listů a okvětních lístků kvůli nedostatku vláhy, což může ohrozit růst krásné rostliny.

Fotografie: Freepik

Nesprávně rostlinu prořezáváte

Některé odrůdy mohou kvést pouze na větvích, které byly vypěstovány v předchozím roce. To je případ azalek, které nasazují poupata až následující rok na konci jara. Jednou z věcí, které mohou ohrozit jarní kvetení, je prořezávání. Chcete-li trvalku zachovat, je třeba dbát na to, abyste ji drasticky nezkracovali a neohrozili tak její krásný květ do budoucna. Opakované stříhání pnoucích růží může ohrozit možnost, že se později dočkáte krásných květů.

Nerovnováha živin může zabránit kvetení pupenů

Kvetoucí rostlina vyžaduje častou zálivku a sluneční světlo, ale také dostatek živin. Příliš mnoho dusíku však může být pro kvetení škodlivé, přestože je tato živina zdrojem prospěchu pro zelené listy. Listy se vám budou množit, ale květů bude velmi málo. Příliš mnoho živin v půdě může také ohrozit její přežití.

Doporučujeme otestovat půdu a přidat potřebná hnojiva. Půdní testery, které jsou k dostání v zahradnických centrech, vám pomohou zjistit, zda je vaše hlína dobře vyživená.

Fotografie: Freepik

Špatné opylení může zabránit v růstu květů

Dobré opylení je alfa a omega pro kvetení některých druhů rostlin, zejména pak těch, které plodí. Například v poslední době velmi oblíbených kanadských borůvek, které zdobí nejednu zahradu.

K vyvolání tohoto jevu potřebujete pro dobrý růst rostlinu stejného druhu, ale jiného pohlaví. Pokud se zahradničením začínáte, poraďte se s odborníky ve specializovaných zahradních centrech.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]