Návod, jak dokonale umýt a vyleštit všechna okna. Tak průzračně čistá skla jste ještě neměli

Fotografie: Depositphotos

Občas se stává, že i přes zdlouhavé čištění oken na nich zůstanou nechtěné šmouhy nebo nečistoty. Aby se vám to už nestávalo, vyzkoušejte několik triků, jak správně čistit okna.

Většina lidí doma uklízí primárně tak, že vyluxuje, utře prach a uklidí věci na své místo. Jednou nebo dvakrát ročně však přijde na řadu i mytí oken, které mnoho lidí nedělá důkladně. Pokud byste se ale zaměřili na to, abyste čištění provedli opravdu pečlivě, nebudete muset mýt okna tak často.

Připravte si potřebné produkty

Jelikož vám k mytí oken nebude stačit pouze jeden produkt, připravte si ty nejdůležitější pomůcky k této aktivitě. Mezi základní potřeby na mytí oken patří kbelík s čistou vodou, hadřík z mikrovlákna, odmašťujicí čisticí prostředek (nejlépe s alkoholem) a také suchý hadřík, který za sebou nezanechává vlákna.

Fotografie: Depositphotos

Umyjte a vyluxujte vše okolo

Jelikož se k mytím oken pravděpodobně nedostanete každý měsíc, zaměřte se také na očištění okolních předmětů. Okolo garnýží vyluxujte pavučiny, garnýže otřete od prachu, sundejte záclony, umyjte parapety a také nezapomeňte vyluxovat stěny v okolí oken. Jakmile se zbavíte veškerých pavučin a nánosů nečistot, můžete si vzít kbelík s vodou a hadřík.

Postarejte se také o žaluzie

Pokud doma máte žaluzie, můžete je buď trochu složitě omývat přímo na oknech, nebo je sundejte a dejte do vany. Zde je stačí důkladně osprchovat. V případě, že je budete omývat přímo na oknech, sklopte si je do svislé polohy, otřete je vlhkým hadříkem a poté suchým. Stejný postup udělejte i na druhé straně žaluzií.

Fotografie: Pixabay

Pusťte se do umývání oken

Jakmile vyčistíte žaluzie a rámy oken, můžete se pustit do čištění samotných skel. Vezměte si kbelík s čistou vodou a přidejte do ní trochu jemného přípravku na úklid. S klidem můžete použít i saponát na nádobí, ale nikdy nepoužívejte přípravky, které obsahují nějaké kousky nebo písek. Skla omyjte z každé strany. Pokud doma máte stěrku nebo vysavač na okna, použijte tyto věci na stažení vody.

Jestliže nepoužijete ani jednoho pomocníka, vezměte si k ruce hadřík z mikrovlákna a trochu ho navlhčete octem. Ten funguje jako skvělý odmašťovač a nemusíte si kupovat přípravky na okna v obchodě. Pokud byste chtěli okna ještě nakonec vyleštit, vezměte si další hadřík z mikrovlákna nebo nechte uschnout ten původní. Poté s ním vyleštěte všechny šmouhy, které na okně zůstaly.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]