Levný postup na odstranění vodního kamene ve sprše. Působivého efektu snadno docílíte díky obyčejnému octu a citronu

Fotografie: Depositphotos

Pokud začnete ve vaší koupelně uklízet důkladně, nebudete muset tuto místnost čistit příliš často. To samé platí o sprchovém koutu, v němž se usazuje vodní kámen, který lze odstranit několika triky.

Určitě už jste si někdy všimli, že na vodovodních bateriích, kohoutcích a mnoha dalších zařízeních se usazuje vodní kámen. Mnoho lidí se s ním snaží bojovat pravidelným úklidem, ale ne vždy je snadné jej odstranit. Pokud máte doma vodní kámen, jehož byste se rádi zbavili bez drahých chemických čističů, vyzkoušejte několik dalších triků.

Ocet lze použít téměř na všechno

Jestliže byste rádi ušetřili na pořizování čistících prostředků, jednoduše si v obchodě zakupte ocet. Vyjde vás velice levně, a přitom jej lze použít na mnoho činností. S octem uklidíte jakoukoliv místnost a skvěle bojuje proti vodnímu kameni. Abyste s ním mohli vyčistit sprchový kout od vodního kamene, smíchejte jeden stejný díl vody se stejným dílem octu.

Tuto směs dejte do rozprašovače a poté ji nastříkejte na všechna místa ve sprchovém koutě. Následně nechte několik minut působit a pak vše setřete houbičkou.

Fotografie: Freepik

Prášek do pečiva

Některé suroviny lze používat více způsoby a podobně je tomu i u prášku do pečiva. Někteří lidé nemají rádi vůni octa, a proto pro ně může být vhodnější využít prášek do pečiva. Stačí, když smícháte tři lžíce jedlé sody a jednu lžíci vody. Tuto pastu následně naneste tam, kde uvidíte vodní kámen a nechte působit. Po dvou hodinách vše opláchněte hadříkem a čistou vodou.

Citronová šťáva navíc krásně voní

K tomuto domácímu prostředku budete potřebovat několik citronů, z nichž stačí vymačkat šťávu a dát ji do rozprašovače. Poté ji nastříkejte na sprchový kout a všude tam, kde uvidíte, že se nachází vodní kámen. Nakonec opláchněte čistou vodou a dočistěte měkkým hadříkem. Tento trik je skvělý v tom, že vám navíc krásně provoní koupelnu.

Fotografie: Pixabay

Domácí čistící prostředek s použitím chemie

Jestliže nevěříte ekologickým metodám, při kterých lidé nepoužívají žádnou chemii, můžete si doma vyrobit prostředek na odstranění vodního kamene. Budete k tomu potřebovat rozprašovač, do něhož se vejde 500 ml. Větší rozprašovač seženete téměř v každém obchodě, a i v zahradnictví.

Do rozprašovače si dejte 60 ml peroxidu vodíku, 60 ml čistého alkoholu, 30 ml tekutého mýdla a také 30 ml čistícího prostředku na nádobí. Následně dolijte čistou vodou tak, aby byl rozprašovač úplně plný. Pomaličku vše zamíchejte, ale dávejte si pozor, aby se nevytvořila pěna. S touto směsí poté můžete jednoduše odstranit vodní kámen.

Zdroj: Onet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]