Správné metody čištění žehličky od vodního kamene. Bude zářit jako nová

Fotografie: Depositphotos

Pokud při žehlení prádla nepoužíváme destilovanou vodu, dochází na naší žehličce k tvorbě vodního kamene. Ta může nejen ovlivnit její správnou funkci, ale také mít za následek její zničení.

Následky ale mohou být i horší. Během žehlení totiž nemusí dojít jen k nevratnému poškození žehličky, ale také prádla, které žehlíme. Prvním náznakem toho, že je s naší žehličkou něco v nepořádku, je špinavá voda, která z naší žehličky vychází. Jakmile zkontrolujeme plochu, díky které dochází k žehlení prádla, skoro s jistotou zjistíme, že je zasažena vodním kamenem. Existuje jednoduchý domácí způsob, jak si s ním poradit.

Fotografie: Pexels

Žehličku musíme vyčistit zevnitř

V tomto případě nestačí pouhé vnější očištění nebo otření žehličky. Tu bude potřeba ošetřit a vyčistit zevnitř. Pomoci nám může ocet nebo kyselina citronová. Ocet je přísadou, kterou máme v domácnosti a běžně ji využíváme během vaření. Hodit se nám může ale i při úklidu. Pro vyčištění žehličky si připravíme roztok, který bude složený ze stejné části vody a octa. Tímto roztokem jednoduše naplníme asi třetinu nádoby v naší žehličce.

Fotografie: Pexels

Žehličku poté zapneme a zahřejeme na maximální výkon. Necháme ji ve vzpřímené poloze a počkáme 10 minut. Do tohoto procesu nijak nezasahujeme, ocet si s vodním kamenem poradí sám. Mezitím si připravíme nádobu, do které následně použitou vodu vylijeme. To provedeme jednoduše, stačí nám žehličku umístit do obvyklé vodorovné polohy a aktivně mačkat tlačítko na tvorbu páry. S tímto postupem pokračujeme až do doby, než z naší žehličky přestane téct tekutina.

Nezanedbávejte ale ani preventivní opatření

Následně je zapotřebí do žehličky nalít obyčejnou vodu a výše zmíněný postup znovu opakovat. Plochu žehličky, která přichází do styku s oblečením poté musíme otřít čistým ubrouskem nebo hadříkem. Použít můžeme také kyselinu citronovou. Postačí nám jeden sáček, který jednoduše rozpustíme ve sklenici vody. Postup je stejný jako při použití octu.

Fotografie: Pexels

Je zapotřebí nepodceňovat prevenci a žehličku pravidelně čistit. Zamezíte tím vzniku vodního kamene, ale také nechtěného znečištění oblíbeného oblečení. Mezi preventivní opatření patří odstraňování připálených kusů látky. Účinně nám při tomto čištění může pomoci obyčejná zubní pasta nebo již výše zmíněný ocet. Dávejte ale pozor, aby nepřišel do styku s otvory na napařování. Na starší typy žehliček je ideálním pomocníkem sůl.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]