Vodní kámen není jediným nebezpečím pro vaši pračku. Škodí jí i jiné věci, kterým se lze snadno vyhnout

Fotografie: Freepik

Myslíte si, že nejčastější příčinou nefunkční pračky je vodní kámen? Byť to tvrdí i sami výrobci praček a instalatéři, není to pravda. Pračce daleko více než tvrdá voda škodí jiné věci. Pokud se budete řídit těmito pravidly, bude mít vaše pračka, dlouhou životnost a vy nebudete muset řešit žádné nákladné opravy.

Určitě jste si již všimli, že i když se pokoušíte udržovat pračku čistou, na částech pračky se čas od času objeví plíseň. Je to proto, že některé prostředky na praní jsou pro tvorbu plísně doslova ideální.

Pokud navíc perete pravidelně na 40 stupňů, podporujete tím pouze jejich reprodukci, protože jim neustále poskytujete příjemně teplé a vlhké prostředí. Snadno se pak vytvoří slizovitá hmota, která se ukládá nejen v nádrži, ale také uvnitř pračky a jejích součástí. Jak tedy pračku ochránit?

Žádná aviváž

Po aviváži je sice prádlo příjemně měkké a voňavé, ale pračce prostě neprospívá. Zkuste její užívání alespoň omezit. Neznamená to také, že se zcela musíte vzdát voňavého oblečení. Můžete si vybrat z éterických olejů, které stačí přidat do praní a výsledek bude velmi podobný, ale neohrozí to vaši pračku.

Fotografie: Pixabay

Ocet jako nejlepší přítel pračky

Namísto aviváže přidejte do dávkovače na změkčovadlo ocet. Ten bude mít na vaše prádlo ještě daleko lepší účinek. Umí dodat hebkost a jemnost, dezinfikuje, neutralizuje pachy, a navíc je velmi šetrný k pračce a jejím součástem.

Nebojte se vyšších teplot

Praní na 30-40 stupňů je velmi pohodlné, protože je to šetrné pro většinu oblečení.  V případě ložního prádla a ručníků je však vhodné zvolit vyšší teplotu, aby byly nejen dobře a spolehlivě vydezinfikovány, ale také aby se zabránilo šíření plísní a dalších bakterií v pračce.

Fotografie: Freepik

Ani pračka není nekonečně velká

Není náhodou, že výrobci určují, kolik kilogramů prádla se do bubnu vejde. Přeplňování pračky se totiž nevyplácí. Možná se domníváte, že tak šetříte energii i přírodu, ale není to tak úplně pravda. Raději do pračky dávejte prádla méně – lépe se vypere i vymáchá a vaše pračka nebude tolik trpět.

Nechte dvířka otevřená

Ať už máte pračku s předním nebo horním plněním, po praní nechejte dvířka vždy otevřená. Tak může buben pračky a její vnitřní součásti dobře vyschnout a plíseň nebude mít šanci.

Fotografie: Freepik

Pravidelný úklid

Čas od času pračku zevnitř vytřete dezinfekčním prostředkem a zaměřte se zejména na těsnění a jeho okolí. Budete mít jistotu, že perete v čisté pračce, která je bezpečná a dlouho vám vydrží.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]