Domácí způsoby vyčištění kuchyňských utěrek pro navrácení savosti a odstranění zápachu

Fotografie: PxHere

V ideální kuchyni by látkové kuchyňské utěrky zřejmě byly používány opravdu jen k utírání již alespoň částečně okapaného nádobí, všichni ale víme, že realita je jiná. Ne každý je totiž zvyklý používat papírové kuchyňské utěrky, a tak obvykle sáhneme po té látkové kdykoliv, když si potřebujeme například osušit ruce, utřít trochu rozlité šťávy nebo podložit hrnec s uvařeným jídlem.

Je samozřejmé, že výše uvedené zacházení s látkovými kuchyňskými utěrkami má také přímý vliv na jejich životnost a kvalitu. Poměrně brzy totiž zjistíme, že už zdaleka nejsou tak pěkné jako na začátku, a především se zhoršuje také jejich savost. Někdy se stane i to, že začnou být i podivně cítit, což rozhodně není příjemné.

Pokud tedy chcete látkovým kuchyňským utěrkám dopřát tu správnou péči, máme pro vás několik užitečných tipů.

Utěrky pravidelně střídejte a perte

Kuchyňská utěrka by neměla sloužit v kuse déle než tři dny. Po této době je třeba ji vyměnit za čistou a takto pokračovat i dále. Tímto postupem zajistíte, že se utěrky budou mnohem méně ničit a prodloužíte tak jejich životnost. Pokud jde o praní, neznamená to samozřejmě, že utěrku musíte prát ihned po jejím nahrazení čistou. Důležitá je jejich obměna v kuchyni, přičemž prát je můžete samozřejmě najednou, například jednou týdně.

Fotografie: Pixabay

Utěrky před praním namočte do teplé vody s octem

Vzhledem k účelům, ke kterým utěrky obvykle používáme, u nich obvykle nestačí pouhé vyprání, ale před ním je třeba je namočit, a to do teplé vody s octem. V ní je nechejte namočené po dobu 15 minut a pro svěží vůni poté do roztoku přidejte ještě polévkovou lžíci jedlé sody, dobře rozmíchejte a nechte nějakou dobu působit.

Utěrky perte vždy při vysokých teplotách

Kuchyňské utěrky jsou vyráběné z odolných látek, které nevyžadují šetrné praní. Naopak, pro docílení nejlepšího účinku je utěrky třeba prát při vysokých teplotách. Takto nastavený cyklus praní sice trvá o něco déle, ale opravdu se to vyplatí.

Fotografie: PxHere

Vyprané kuchyňské utěrky dejte vždy ihned sušit

Jakmile utěrky vyperete, dejte je do sušičky, pokud ji máte. Pokud nikoliv, je třeba nenechávat je zbytečně ve vlhkém prostředí bubnu pračky, ale ihned je pověsit a nechat dobře proschnout. Ideální je nechat utěrkám při schnutí také prostor, nevěšet je tedy příliš blízko například mokrým kusům oblečení.

Fotografie: PxHere

Čas od času utěrky vyvařte

Toto je stará osvědčená rada, která spočívá v tom, že i když utěrky vyměňujete a perete, je dobré je jednou za čas, například jednou za měsíc, vyvařit. Je to jednoduché, do většího hrnce stačí dát vodu, přivést ji k varu a poté v ní utěrky vyvářet podobu 7 minut. Pomocí vařečky utěrky občas promíchejte. Cílem této metody je nejen odstranit případné přetrvávající pachy, ale zejména nežádoucí patogeny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]