Díky tomuto geniálnímu triku ušetříte desetitisíce Kč za praní prádla. Stačí využít tento úsporný režim

Fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Moderní prací prostředky dnes dokáží prádlo vyprat, i pokud zvolíte nízkou prací teplotu. Určitě to vyzkoušejte. Účty za energie poletí dolů.

Podle odborníků není rozdíl mezí tím, zda perete prádlo na 20 °C nebo na obvyklých 40 °C. Při použití kvalitního pracího prostředku totiž dosáhnete stejných výsledků. Ovšem jeden významný rozdíl tu je. Jak uvádí deník Webniusy, toto snížení prací teploty vám přinese významnou úsporu energie, protože pračka jí nejvíce spotřebuje právě na ohřev vody.

Nejvíce energie jde na ohřev vody

Pračka patří k energeticky nejnáročnějším spotřebičům v domácnosti. Spotřeba energie se u jednotlivých pracích programů liší. Nejvíce jí spotřebujete praním při vysokých teplotách. Ačkoliv většina lidí pere běžné prádlo při 40 °C, stejnou službu zvládne podle odborníků i teplota 20 °C. Ne každá pračka má program s takto nízkou teplotou. Pokud vám to ta vaše umožňuje, není nic jednoduššího než praní při nižší teplotě vyzkoušet.

Při snížení prací teploty z 40 °C na 20 °C totiž ušetříte až 50 % spotřebované energie pro daný prací cyklus. Pokud použijete účinné prací prostředky, nepoznáte ve vypraném prádle rozdíl. „Pro běžnou potřebu stačí, aby bylo prádlo bez fleků, šmouh a s redukovaným počtem bakterií – tedy hygienicky čisté. K tomu pomáhá moderní prací prostředek, protože ‚nepere‘ jen vysoká teplota, ale hlavně moderní a účinné složení pracího prostředku,“ cituje odborníka web Žena-In.

Díky této domácí aviváži mám vždy to nejměkčí prádlo. Je 3x levnější než jakákoliv z obchodu

Dobrým pomocníkem je i prostředek na skvrny

Pokud chcete prádlo zbavit všech bakterií, nepomůže vám k tomu ani teplota 40 °C. Prádla kompletně zbaveného bakterií dosáhnete pouze praním na 90 °C, žehlením, případně dezinfekcí. Nutno podotknout, že vysoké teploty přispívají k ničení vláken, a tak není vhodné prát všechno oblečení na 90 °C. Pro běžně zašpiněné prádlo postačí praní v nízké teplotě s tím, že k němu přidáte účinný prací prostředek.

prací kapsle
Fotografie: Freepik

Tímto jednoduchým trikem tak dosáhnete významných úspor na účtu za energie. Zároveň se nemusíte bát, že by prádlo nebylo dostatečně čisté. Pro vyprání skvrn z prádla mějte po ruce čisticí prostředek, který můžete dát přímo na skvrnu. I ten si pak s jejím vypráním poradí i při nižší teplotě. Základem je pak také čistá pračka, protože nejvíce bakterií pochází z usazenin, které se v ní dlouhodobě hromadí. Na Světě Kreativity jsme psali, jak na jednoduché čištěné pračky pomocí tablet do myčky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*