Úklízečka prozradila tajemství, jak efektivně a bez nervů umýt okna a sporák

Fotografie: Freepik

Pravidelný úklid je součástí života všech lidí. Udržujeme jím čisté a zdravé prostředí v domácnosti. Nyní se však zaměříme na dvě místa v interiéru, a to jsou okna a také sporák. Jak je co nejefektivněji a nejlevněji vyčistit? To vám poradíme níže. Inspirujte se.

Jednoduché, a přitom účinné mytí oken

Používáte na okna drahé čistící prostředky? Pak už nemusíte. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Na roztok k mytí oken použijte jedno víčko obyčejné aviváže, kterou používáte během praní prádla a smíchejte ji se čtyřmi víčky vody.

V roztoku pak namočte jednoduše hadřík a okna otřete. Následně si do ruky vezměte suchý hadřík z mikrovlákna a navlhčený povrch zcela vysušte a vyleštěte. Aviváž zabrání tomu, aby se na okno zachytávaly další prachové částice a tím jej udrží déle čisté.

Fotografie: Freepik

Praktické a levné čistění sporáku a rzi na nádobí

Uplývá vám snad na sporáku nevzhledná rez, nebo se s ní potýkáte na různých druzích nádobí? Pak pomůže směs z těchto ingrediencí:

  • 300 mililitr octa
  • 2 lžíce kukuřičného škrobu
  • 1 malá lžička oleje
  • ochranné pracovní rukavice

Čistící směs připravíte tak, že si do malého hrnce nejprve nalijete ocet, pak přidáte kukuřičný škrob a dáte vařit na sporák. Během varu neustále hmotu míchejte. Až se konzistence bude podobat gelu, sporák vypněte a směs nechte vychladnout. Následně ji zřeďte trochou oleje a aplikujte štětcem na zarezlé oblasti na sporáku, nebo na nádobí.

Fotografie: Freepik

Nechte působit asi 24 hodin. Druhý den si vezměte k ruce špachtli a pomocí ní rez jednoduše odstraňte. V případě potřeby aplikaci několikrát za sebou opakujte. Budete žasnout, jak tento levný čistící prostředek funguje.

Tipy na závěr: Na omývání koupelny přírodní prostředky

V neposlední řadě pro vás máme skvělé tipy, jak snadno a levně vyčistíte svou koupelnu, aniž byste použili produkty s chemikáliemi. Ty škodí jak vám, tak i životnímu prostředí. Zaměřte se na tyto suroviny:

  • Obyčejný kvasný ocet: trochu octa nařeďte s vlažnou vodou a pomocí rozprašovače aplikujte na povrch vany, či umyvadla. Nechte působit a poté jen smyjte teplou vodou. Pakliže se potýkáte se rzí kolem odtoku, záhy se jí zbavíte. Kromě klasického octa můžete použít i ten jablečný, nebo vinný.
  • Citronová šťáva a jedlá soda: čerstvá šťáva s jedlou sodou udělá s povrchem umyvadla a vany divy. Krásně jej vybělí a také místnost příjemně rozvoní.
Fotografie: Pixabay
  • Kuchyňská sůl: v kombinaci s šťávou z citronu je rovněž dokonalým čistícím prostředkem, s mírným abrazivním účinkem. Nezatíží životní prostředí a vy nebudete ohrožení kožními vyrážkami z chemikálií, které jsou běžně obsažené v kupovaných produktech.

Vyzkoušejte sílu přírody a neutrácejte za předražené výrobky. Vše, co potřebujete máte prakticky stále u nosu. Naše babičky takto fungovaly po celá staletí.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]