Předvánoční čištění koberců vás nemusí stát nervy. Stačí použít účinný domácí prostředek

Fotografie: Pixabay

Čištění koberců je hrozná otrava. To vám jistě potvrdí každý, kdo už se do něčeho podobného někdy pustil. Pokud to letos plánujete zkusit i vy, dejte šanci tomuto snadnému postupu. Zbaví vás prachu i nečistot, ale nezabere ani zlomek času, co klasické čištění.

Na prach a špínu

K čištění koberce budete potřebovat jen dvě surovin, které jistě máte doma:

  • Sůl
  • Jedlá soda

Použijte stejné množství soli a jedlé sody v množství potřebném pro váš koberec. Směs dobře posypte po celém povrchu koberce a poté ji vetřete do vláken koberce.

Fotografie: Pixabay

To lze nejsnadněji provést tak, že budete po koberci přejíždět dlaní nebo měkkým kartáčem. Sůl a sodu na koberci nechte působit alespoň půl hodiny, nejlépe však přes noc. Poté koberec velmi dobře vysajte. Sledujte, kolik špíny se do této směsi z koberce vytáhne. Zbavíte se nejen prachu a špíny, ale také nepříjemného zápachu.

Na zašlé skvrny

Ocet má velmi silné bělící účinky, které můžete využít i k šetrnému čištění vašeho koberce. Ocet také perfektně obnovuje původní barvy.

Jak postupovat? Rozmíchejte 20 ml octa v 1 litru teplé vody. Tento roztok naneste a zapracujte do koberce. Koberec by měl být vlhký, ale rozhodně ne promočený. Tuto směs nechte působit po dobu asi 20 minut a poté koberec vytřete hadrem do sucha.

Na závěr jej ještě vysajte silným vysavačem. Jaký bude výsledek? Získáte zpět výrazné barvy koberce a zbavíte se také trvalých a zašlých skvrn, na které jiný prostředek nestačil.

Fotografie: Pixabay

Na skvrny od vína

I vám se občas stane, že na koberec ukápne červené víno. Dříve by to možná byla katastrofa, dnes už se není třeba stresovat. S tímto čisticím prostředkem se skvrny hravě zbavíte.

Fotografie: Freepik

Vytvořte si směs z octa a sody a k tomu přidejte pár kapek vody a klidně i trochu saponátu na nádobí. Vše dobře promíchejte a naneste směs na skvrnu na koberci, nechte působit 10 minut a místo dočistěte houbičkou. Vytřete do sucha a máte opět hotovo.