Naučte se, jak nejlépe bělit kuchyňské utěrky

Kvalitní kuchyňské utěrky jsou potřebné v každé domácnosti. Měly by být především savé, jelikož s jejich pomocí hospodyňky utírají jak nádobí, tak i kuchyňskou linku a okolní pracovní prostor. Někdy však na tkanině uplývají nevzhledné skvrny, které jsou například od oleje. Pokud se těchto nečistot stále nemůžete zbavit, poradíme vám jak efektivně na to.

Jaké ingredience budete potřebovat na vybělení znečištěných kuchyňských utěrek?

Připravte si následující:

  • velký hrnec s teplou vodou
  • 2 lžíce slunečnicového oleje
  • 2 lžíce bělidla v prášku
  • ½ lžíce oblíbeného pracího prášku
  • znečištěné utěrky

Jak postupovat při bělení kuchyňských utěrek?

Hrnec s vodou dejte na plotnu a přiveďte ji k varu. Pak vlijte dvě lžíce slunečnicového oleje, suché bělidlo, prací prostředek a všechny suroviny dobře promíchejte. Následně do vody namočte znečištěné utěrky a plotnu vypněte.

Hrnec nakonec přikryjte poklicí a nechte tekutinu zcela vychladnout. Poté utěrky vyjměte z bělící směsi a jako obvykle je vyperte. Z výsledku budete rozhodně nadšení. Žádné mastné skvrny a jen běloskvoucí čistota. Kromě suchého bělidla můžete použít i jedlou sodu.

Jak správně o utěrky pečovat?

V péči o kuchyňské utěrky můžete klidně uplatnit i babské rady, které bývaly a stále jsou velmi účinné. Babičky v dávných dobách utěrky vyvařovaly ve vroucí vodě, bez jakýchkoliv přísad. Dnes už je složitě nemusíte vyvařovat a postačí je dát do pračky vyprat na vysoký stupeň. Pakliže disponujete utěrkami bílými a toužíte po jejich čistotě, rozhodně cyklus navolte alespoň na 95 stupňů Celsia.

U těch barevných pak postačí zhruba 60 stupňů. Některé hospodyňky do praní také přidávají již zmíněnou sodu, nebo jakýkoliv dezinfekční prostředek určený k praní prádla. Abyste si zachovali utěrky jako nové, měli byste je prát co nejčastěji a po velkém znečištění je ideální tkaninu nechat odmočit. Nezapomeňte je též žehlit, abyste jejich povrch zbavili mikroorganismů.

Tipy na závěr

Bělejších utěrek můžete docílit i tak, že před spuštěním pracího cyklu přidáte do bubnu pračky asi 100 až 150 ml šťávy z citronu. Utěrky je možné nechat v horké vodě s citronovou šťávou i odmočit.

Efektivní metodou je také přidání trochy jedlé sody, nebo kypřícího prášku k pracímu prášku do zásuvky u pračky. Vaše kuchyňské utěrky tak budou opět zářit čistotou. S uplývajícími skvrnami si skvěle poradí například i obyčejná kuchyňská sůl, nebo třeba vinný ocet.

Máte snad problém s tím, že po praní v pračce jsou vaše utěrky zašedlé a omšelé? Pak tomu snadno předejdete tak, že do jemného uzavíratelného textilního sáčku vložíte nadrcené skořápky od vajec a vložíte do bubnu přímo k prádlu. Budete ohromeni účinkem. Vaše utěrky už nebudou nikdy nevzhledně zašedlé.

Fotografie: Zen.yandex

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]