Domácí způsoby, jak efektivně vybělit zašedlé prádlo

Fotografie: Depositphotos

Kdysi dávno neměly ženy v domácnosti možnost zakoupit si chemická bělidla na oblečení, proto musely improvizovat. Ekonomické metody bělení jsou však oblíbené i dnes. Jejich efekt je stejně takový, jako u moderních produktů, možná leckdy i lepší. A hospodyňky při jejich použití i dost ušetří. Pojďte se s námi inspirovat. Vaše světlé oděvy budou jako nové.

Běloskvoucí prádlo díky citronové šťávě

Šťáva z citronu má všestranné využití. Je nejen skvělá do letní limonády, nebo teplého čaje proti nachlazení, můžete pomocí ní i bělit zašedlé prádlo. Díky obsahu přírodních kyselin dokáže perfektně odstranit jak skvrny od potu, tak mastnotu.

Použít lze citronovou šťávu i na hedvábné a krajkové oděvy. A jak si roztok připravit? Potřebujete 250 ml čerstvé šťávy z citronů a dva litry převařené vody. V tekutině oblečení necháte ideálně přes noc. Minimální délka působení je dvě hodiny. Nakonec oděv klasicky vyperte v pračce.

Fotografie: Pixabay

Sůl nad zlato v pohádce o skvrnách na oděvu

Ne nadarmo se říká, že je sůl nad zlato. Díky ní nám pokrmy chutnají. Bez soli by nebyl žádný kuchař mistrem. Sůl je však velkým pomocníkem i v domácnosti. Mnohé hospodyňky pomocí ní čistí odpady, znečistěné povrchy (dřez, vanu, umyvadlo) a dokonce ji používají i na péči o koberce.

Hodit se bude i při odstraňování uplývajících skvrn na oděvu. Pomůže vám pasta z 10 gramů jemné soli a citronové šťávy (z půlky citronu). Hmotu nanesete na skvrnu, necháte působit asi půl hodiny, poté rozkartáčujete a vyperete dle zvyklostí. Bílé prádlo bude opět bez chybičky.

Bílá bude zase zářit s vinným octem

Už od nepaměti se používal v řadě domácností i vinný ocet. Ten dokáže povrchy dokonale bělit i dezinfikovat. Vhodný je tak i na zašlé bílé prádlo. V lavoru si smíchejte dva litry horké vody spolu s 250 mililitry bílého vinného octa a do směsi naložte zašedlé oblečení. Nechte působit nejlépe osm hodin a poté vyperte v pračce. Pro ještě lepší efekt můžete do přihrádky na aviváž vlít asi 100 ml octa.

Fotografie: Pixabay

Jaké další metody pomohou s bělením zašedlého prádla?

Těmito výše uvedenými bělícími metodami to zdaleka nekončí. Možnosti jsou totiž téměř nevyčerpatelné. Zde vám představíme ještě další tipy, jak své bílé oblečení zase rozjasnit. Inspirujte se:

  • Kypřící prášek: pomůže nejen k vykynutí těsta. Bude skvělým pomocníkem i při bělení prádla. Do asi dvou litrů teplé vody vsypte několik prášků do pečiva a do vzniklého roztoku namočte na několik hodin zašedlé oděvy. Pak jen vyperte běžným způsobem na vyšší teplotu.
Fotografie: Pixabay
  • Jedlá soda: je doslova zázrakem. Její užití je vysloveně univerzální. Hodí se ke kypření těsta, k podpoření zažívání, k úklidům všeho druhu, nebo také k bělení oblečení. Asi dvě lžíce sody nasypte do zásuvky u pračky, kam klasicky vléváte prací gel, nebo sypete prášek na praní. Následně zapněte program na pračce vhodný pro daný typ prádla. Bílé prádlo bude po vyprání jako nové.