Bělení oblečení podle téměř zapomenutých postupů, které se osvědčily již u našich babiček

Fotografie: Freepik

K bělení prádla obecně přistupujeme tehdy, když se zdají bílé tkaniny zašedlé. To je nejčastěji způsobené tvrdou vodou, nebo nevhodným tříděním oděvů před vložením do pračky. Abyste opět docílili běloskvoucího odstínu svého trička, spodního prádla, nebo povlečení, můžete zkusit jednoduché metody.

Jak vybělit prádlo levnými a snadno dostupnými prostředky?

Inspirovat se můžete těmito metodami:

Tablety aspirinu

Ty má v lékárničce snad každá rodina. Nyní je ale nepoužijete na bolest hlavy, nýbrž k bělení prádla. Asi 6 až 7 tablet rozpusťte v deseti litrech teplé vody. Pak do roztoku namočte zašedlé tkaniny a nechte stát asi 12 hodin.

Fotografie: Pixabay

Pak oblečení vyperte běžným způsobem. Ostatně aspirin můžete použít i přímo při praní bílého prádla. Do bubnu pračky vložte cca 5 ks drcených tablet a spusťte cyklus.

Jedlá soda

Jistě ji také najdete v kuchyňských zásobách. Je skvělá nejen na trávení, ale i ke kypření těst. Použít ji však můžete i k bělení oblečení. Několik lžic vsypte do lavoru s horkou vodou, do tekutiny namočte oděv a nechte působit asi 8 až 12 hodin. Nakonec opět vyperte, jak jste zvyklí v pračce.

Fotografie: Pixabay

Šťáva z citronu

Díky obsahu kyselin je i citronová šťáva dokonalým přírodním produktem na bělení. Přilijte ji do zásobníku na prášek v množství asi 100 ml, nebo přímo do bubnu a zapněte prací cyklus. Vaše bílé prádlo bude jen zářit.

Fotografie: Pixabay

Další možnosti, jak bělit prádlo bez chemie

Pokud jste nedopatřením znečistili bílé prádlo a skvrna urputně drží, může pomoci i ocet. Ideálně použijte vinný. Oblečení namočte do teplé vody s octem, nechte odmočit pár minut a pak vyperte.

Velmi efektivní je i takzvané jádrové mýdlo. Určitě jej znáte. Prodává se také pod názvem Jelen. Tím stačí skvrnu přetřít, namočit ve vodě, a nakonec také vyprat v pračce. Oblečení bude jako nové. Zkusit však můžete i kuchyňskou sůl, kterou má doma každý. V solném roztoku je možné například bělit prostěradla a záclony.