Ušetřete peníze a připravte si voňavou domácí aviváž, která voní stejně dobře jako ta kupovaná

Mnohé hospodyňky do praní přidávají kromě pracího gelu, nebo prášku i aviváž, aby bylo prádlo měkké a voňavé. Věděli jste však, že si můžete v domácích podmínkách vyrobit svůj vlastní prostředek na obdobné bázi? Jeho účinky jsou prakticky identické a výroba vás nebude stát téměř nic. Jen budete potřebovat trochu času a trpělivosti. Z výsledné směsi budete nadšení.

Fotografie: Freepik 

Jaké suroviny potřebujete a výrobu domácí aviváže?

Než se pustíte do přípravy voňavého roztoku, obstarejte si tyto ingredience:

  • 90 gramů tuhého mýdla preferované vůně
  • 2 a půl litru vody
  • 50 mililitrů octa
Fotografie: Youtube 

Jak postupovat při přípravě domácí aviváže?

Nasekané, nebo nastrouhané mýdlo vložte do litru studené vody a ve velkém hrnci vařte na mírném plamenu do úplného rozpuštění. Hotovou hmotu nechte chladnout asi tři hodiny. Během této doby směs ztvrdne, proto je nutné ji v mixéru rozmělnit.

Rozmixovaný roztok vlijte opět do hrnce, přimíchejte ocet, zbylý litr a půl vody a dobře metličkou propojte. A vaše domácí aviváž je hotová. Přelijte ji do plastové lahve a použijte v případě potřeby při dalším praní.

Fotografie: Youtube 

Rady na závěr

Na závěr zde pro vás máme pár rad, které se týkají pračky. Často lidé řeší, zda je nutné nechávat dveře od bubnu pračky otevřené. Co myslíte vy? Odborníci obecně radí dvířka nezavírat, aby vnitřní prostor mohl pravidelně odvětrávat a nedocházelo k tvorbě plísní. Například na těsnění kolem bubnu, kde se zadržuje nejčastěji voda.

Fotografie: Freepik 

V mnoha domácnostech ale otevřené dveře pračky způsobily velké komplikace. Rády totiž do nich lezou čtyřnozí mazlíčkové, jako jsou malí psi a kočky. V Norsku takto uvázla v bubnu během praní kočka a přežila celých 40 minut při 30 stupních Celsia. Zvířecí mazlíčky snadno přehlédnete, pokud je již v pračce předem naskládané prádlo.

Nezbývá než buben pravidelně kontrolovat, před spuštěním pracího cyklu. Pakliže se potkáte s tím, že kolem pračky během praní obtéká voda, nejprve zkontrolujte, zda jsou dvířka správně zavřená. Voda však může unikat i z jiných částí. Důvodem protékání může být ucpaná kanalizace, nebo nesprávné napojení pračky na přívod vody. Tak jako tak je důležité pračku v tomto momentu vypnout a přivolat instalatéra, který problém vyřeší. V momentu, kdy si nejste opravou poruchy jistí, sami se do ní raději nepouštějte.

Úvodní Fotografie: Youtube 

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]