Nejlepší způsoby, jak zbavit mikrovlnnou troubu nečistot. Stačí použít suroviny běžně dostupné v domácnosti

Fotografie: Freepik

Mikrovlnná trouba je velmi namáhaným spotřebičem v jakékoliv domácnosti. Tento moderní výdobytek usnadňuje přípravu mnoha pokrmů. Nemusíte je složitě zahřívat v rendlíku nebo hrnci. Aby mikrovlnka dobře a dlouho fungovala, potřebuje i péči, kterou lze dělat levně a zároveň účinně.

Levné čistící prostředky na mikrovlnnou troubu

Zkusit můžete na mikrovlnku tyto suroviny, které máte jistě běžně doma:

  • Ocet: je v podstatě jedno, jaký použijete. Vhodný bude jak lihový, tak i ten vinný bílý. Do misky si nalijte vodu (asi 250 ml) a přidejte k ní dvě lžíce octa. Abyste spotřebič provoněli, můžete do směsi kápnout i několik kapek esenciálního oleje oblíbeného aroma. Nyní dejte roztok do mikrovlnky a zapněte ji na pět minut. Pak nechte nádobu uvnitř asi čtvrt hodiny, a nakonec uvolněné nečistoty setřete navlhčeným hadříkem. Pokud chcete ještě účinnější čistidlo, rozpusťte v octové vodě i jedlou sodu. Při otírání spotřebiče vyjměte otočnou podstavu a opláchněte pod tekoucí vodou.
Fotografie: Freepik
  • Citron: má vysoce antibakteriální účinky a dokonale mikrovlnnou troubu provoní. Nakrájejte si na menší kusy citrony, vložte je do vody (asi 250 ml) a misku vložte do mikrovlnky na osm minut. Zapněte prohřívací program a nechte uvolňovat usazeniny uvnitř. Dvířka otevřete až po dalších pěti minutách. Vše otřete a máte hotovo.
Fotografie: Freepik
  • Mýdlo: i mýdlová voda dokáže zázraky. V menším kýblu si smíchejte vlažnou vodu s trochou tekutého mýdla a roztokem omyjte točnu v mikrovlnce i celý vnitřek. Pak si vezměte k ruce hadřík namočený v bílém octu a přetřete povrchy. Nakonec spotřebič osušte suchým hadříkem z mikrovlákna.
  • Jedlá soda: je skutečně výtečným domácím pomocníkem. Díky ní se účinně zbavíte žlutého zabarvení mikrovlnky. V misce si smíchejte ½ šálku bělidla, ¼ šálku jedlé sody a 4 šálky horké vody. Směs vložte v misce do spotřebiče, spusťte ohřevný program na cca deset minut a poté opláchněte navlhčeným hadříkem vnitřní část mikrovlnné trouby.
Fotografie: Freepik

Všeobecné tipy k údržbě mikrovlnky

K omývání nikdy nepoužívejte abrazivní mycí houby a hadříky. Měli byste si pořídit měkké houbičky a případně i tkaniny z mikrovlákna. Také se snažte omývat mikrovlnnou troubu po každém ohřevu, vyhnete se tak přilnutí tukových vrstev z pokrmů na stěny spotřebiče. Používejte kromě jiného i ochranný poklop na jídlo, zabráníte tak silnému znečistění vnitřku.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]