Plíseň na stěnách v domácnosti bude minulostí díky jednoduchému postupu na její odstranění

Pakliže váš dům, nebo byt kumuluje více vlhkosti a není přirozeně odvětráván, mohou se na zdech v interiéru tvořit neestetické, a především zdraví škodlivé plísně. Právě vlhké prostředí může snadno tyto komplikace vytvořit. Plísně v místnostech jsou velice škodlivé. Mohou způsobovat dýchací obtíže, kožní problémy, nebo dokonce alergické reakce. Je tedy nutné plísním předcházet, a pokud se již objevily, důkladně je zlikvidovat. Jak na to?

Jak poznat plíseň v interiéru domu?

Plísně v místnostech se tvoří i několik let. Někdy je na první pohled není možné ani spatřit. Časem se na zdech obydlí začnou tvořit neestetické černé skvrny, které mohou být počínající známkou toto, že plíseň je již v rozvoji a je potřeba zasáhnout. A jaké jsou další známky toho, že plíseň zasáhla vaše místnosti?

  • barva na stěnách praská a loupe se
  • stěny se netypicky zabarvují a vydouvají
  • v místnostech je nepříjemný zápach (zatuchlý)
  • pociťujete alergické reakce, bez zjevné příčiny

Nejčastěji se plísně objevují v místnostech, kde se kumuluje více vlhkosti, jako jsou například sklepy, koupelny, nebo prádelny. Vytvořit se ale může i jinde. Rizikovými místy je i prostor pod dřezem, podkrovní oblasti, okolí oken, nebo spáry v hůře přístupných místech.

Jak plíseň odstranit z klasické zdi?

Menší rozlohu poškozenou plísní lze odstranit i běžnými domácími spotřebiči, avšak pokud jsou plísně rozšířeny na velkou plochu, je nutné zasáhnout radikálně, abyste nedopustili narušení vnitřní integrity vašeho obydlí. Mikroorganismy, které vznikají kvůli plísním, mohou způsobovat zdravotní komplikace, proto je potřeba reagovat okamžitě. Prvním krokem je odstranění veškerých ozdobných předmětů, textilií, elektrického vybavení i nábytku z okolí plísní napadané zdi.

Ostatní předměty před úklidem chraňte například plastovou plachtou. Druhým krokem zeď vyčistíte pomocí houby na nádobí a teplé vody s mycím prostředkem. Pak aplikujete na plísní postižená místa speciální přípravek. Možné je použít i přírodní roztok octa s teplou vodou a trochou boraxu. Plochu omývejte, odstraňte veškeré nečistoty, opláchněte čistou vodou, otřete suchým ručníkem a nechte zaschnout.

Pakliže tento roztok nezabere, lze použít i bělidlo zředěné s vodou. Hotovou tekutinu pak nanesete na požadované místo a necháte působit asi deset minut. Když nepomůže žádná metoda, je nutné zavolat odborníky.

Odstraňování plísní ze sádrokartonu

U sádrokartonu je nutné zajistit výměnu, pokud je již plíseň prorostlá do pórů materiálu. Povrchové poškození lze odstranit speciálními přípravky, určenými na plísně. Ty by měly pomoci zahubit všechny mikroorganismy. Lze použít vakuové odstraňovače s příměsí chemických látek. Po likvidaci plísní je nutné povrch sádrokartonu ošetřit novou barvou, která je odolná proti vlhkosti a mikroorganismům.

Opatření při likvidaci plísní ze zdí

Než začnete plísně ze zdí vašeho domu odstraňovat, ujistěte se, že vaše děti i domácí mazlíčci nejsou ve vašem okolí a jsou dostatečně daleko. Chraňte svou kůži ochrannými pomůckami, tj. rukavicemi, oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi a místnosti zodpovědně odvětrávejte. Používejte i ochranou masku na ústa a brýle.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]