Na špinavý sporák s domacím čistícím prostředkem, díky kterému bude vypadat jako nový

Jestli rády pečete koláče, nebo jakékoliv jiné pokrmy, jistě se potýkáte s myšlenkou, jak na co nejjednodušší čištění sporáku a samozřejmě také případné trouby. Naskýtá se možnost použít běžně dostupné prostředky v drogériích pro domácnost. Pokud ale nebudete chtít utrácet, můžete si jednoduše připravit svůj vlastní domácí přípravek na váš spotřebič. Když tento tip vyzkoušíte, již nebude chtít čistit sporák ani troubu ničím jiným! Pojďme se tedy podívat na tento starý trik, který používaly i naše babičky v dávných dobách.

Jak na čistý sporák?

Aby se váš sporák blýskal jako nový, budete především k domácímu prostředku potřebovat:

  • půl litrovou plastovou láhev, nebo jakoukoliv uzavíratelnou nádobu
  • 3 polévkové lžíce jedlé sody
  • půl lžičky saponátu (například Jar)
  • 1 polévková lžíce silikonového lepidla a hrnek horké vody

Postup přípravy čistícího přípravku

Plastovou lahev o objemu 500 mililitrů si pečlivě vymyjte horkou vodou. Nasypte do ní jedlou sodu, nalijte poté saponát (může být jakýkoliv na mytí nádobí, například již zmíněný Jar) a přidejte lžíci silikonového lepidla.

Nakonec přilijte horkou vodu (nikoliv vařící, aby se vám plastová lahev nesvraštila) a pečlivě lahev uzavřete víčkem a řádně protřepejte. Vznikne vám tak homogenní účinná směs, kterou budete svůj sporák a troubu čistit.

Aplikace čistícího přípravku

Hotový roztok poté aplikujte přímo na vysoce znečištěné a zamaštěné plochy na sporáku a v troubě. Rovnoměrně rozprostřete. Postačí menší množství. Nechte chvíli působit. Přípravek je v takové konzistenci, že umožňuje pouze setření suchou houbou, nebo hadříkem.

Určitě se vyvarujte použití různých drátěnek a tvrdých kartáčů, abyste lak na spotřebiči nepoškrabali. Po aplikaci se tak již nemusíte zabývat složitým omýváním teplou vodou. Tento domácí roztok na čištění vám vystačí na několik opakovaných aplikací. A když dojde, snadno jej doplníte tak, že zhotovíte nový.

Až tuto směs vyzkoušíte, nebude chtít kupovat žádné jiné přípravky v obchodech. Kupované produkty mohou být daleko škodlivější než tento. Často obsahují vysoké množství chemikálií, které mohou poškodit nejen povrch spotřebiče, ale neblahým způsobem působit i na vaši pokožku, pokud s roztokem nedopatřením přijde do styku.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]