Koronavirus eliminujete správným úklidem rizikových míst v domácnosti

Koronavirus je bohužel již několik týdnů součástí našeho života, a ovlivnila tak i velké množství našich každodenních činností. Jednou z oblastí, kterou ovlivnila zásadním způsobem, je náš sociální život. Další oblastí je zvýšené dodržování hygienických pravidel a také věnování mnohem větší pozornosti úklidu a čištění naší domácnosti.

V souvislosti s těmito dvěma oblastmi se objevilo i velké množství nejrůznějších rad a tipů, jak tyto činnosti provádět správným způsobem, neboť se ukázalo, že právě správné čištění a dezinfikování je jednou z nejúčinnějších forem prevence před koronavirem. Dnes vám proto přinášíme malý přehled užitečných rad ohledně úklidu a dezinfikování.

Pozor na kliky, úchytky či vypínače

Jedna ze základních rad zní věnovat zvýšenou pozornost čištění povrchů, kterých se v naší domácnosti každý den mnohokrát dotýkáme. Bylo provedeno poměrně velké množství studií, které se zabývají tím, jak dlouho vydrží koronavirus infekční na různých površích. Z výsledků vyplynulo, že nejdéle, téměř tři dny, je koronavirus schopný přežít na předmětech vyrobených z plastu a kovu.

Z tohoto důvodu se tak jako velmi rizikové v naší domácnosti ukázaly být například kliky dveří, vypínače, nejrůznější úchytky na kuchyňské lince či jiném nábytku a podobně. Z tohoto důvodu bychom v současné době měli těmto předmětům a jejich důkladnému vydezinfikování věnovat zvýšenou pozornost a pravidelně je čistit nejlépe pomocí prostředku obsahujícího vysoké procento alkoholu.

K čištění se doporučuje používat jednorázové čistící ubrousky, hadříky a houbičky, které po použití můžeme vyhodit. Tímto jednoduchým způsobem můžeme zamezit případnému přemístění viru na jiné místo při jejich opakovaném použití. Pokud chceme používat hadříky či houbičky vícekrát, je nutné je po každém použití důkladně umýt v horké vodě.

Nezapomínejte na vaše každodenní elektronické společníky

Zvláštní pozornost bychom měli věnovat také elektronice, na které se koronavirus může rovněž snadno uchytit. Ať již máme na mysli naše mobilní telefony, tablety, notebooky, klávesnice, myši či dálková ovládání, měli bychom je nejlépe každý den vyčistit pomocí speciálního čisticího prostředku, který je určený pro elektrotechniku a zároveň odstraňuje viry a bakterie.

V karanténě s elektronikou trávíme velké množství času a často se při tom dotýkáme nejen jí, ale také našeho obličeje. V neposlední řadě bychom samozřejmě měli velkou pozornost věnovat také dvěma místnostem, ve kterých se běžně vyskytuje zvýšené množství choroboplodných zárodků, kuchyni a koupelně. Například po nákupu bychom měli vydezinfikovat všechny plochy, na které jsme odložili koupené zboží, a zároveň bychom měli pravidelně vyměňovat utěrky a ručníky a následně je vyprat při teplotě šedesát stupňů Celsia.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]