Velmi snadný způsob udržení plastových oken a parapetu v původní sněhově bílé barvě

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí má plastová okna. Je to proto, že mají skvělé izolační vlastnosti, jsou snadno dostupná a také době vypadají. Jsou navíc skvěle odolná proti nárazům a zaručují výbornou tepelnou izolaci.

Bohužel mají jednu vadu, která zejména hospodyňkám nedá spát – jejich bílé rámy mají tendenci rychle žloutnout. A dříve krásně bílá okna najednou ani zdaleka nevypadají tak dobře jako předtím. I zaprášené spáry nebo těžko dostupná místa se velmi obtížně čistí a oknům to rozhodně ubírá na kráse. Dá se s tím něco dělat? Stačí vědět, jak vyčistit PVC od skvrn a obnovit jeho lesk. Řešení je přitom snadné – a je zcela bez chemikálií nebo namáhavého drhnutí. Stačí vám obyčejná soda. Tento snadno dostupný prostředek okna znovu vybělí a vrátí jim ztracenou krásu.

Fotografie: Freepik

Co budete potřebovat?

Postačí vám několik základních potřeb:

  • Kbelík
  • 2 litry vlažné vody
  • 2 lžíce sody

Vodu dejte do vhodného kbelíku a přidejte krystalky sody. Dobře promíchejte, aby se vše rozpustilo. Vyčistěte okna z PVC obvyklým způsobem pomocí hadříku namočeného v tomto roztoku. Nechejte působit, poté opláchněte vlhkým hadříkem a máte hotovo. Velmi důležité je mít po celou dobu ochranné rukavice, abyste si při čištění chránili ruce a nehty, které mohou být citlivé na působení sody.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou další možnosti?

Existuje mnoho různých čisticích prostředků, které lze použít k čištění PVC. Velmi oblíbená je například mýdlová voda, alkohol nebo líh. Ale nikdy nepoužívejte různá bělidla nebo abrazivní prostředky, které mohou plast snadno poškrábat.

Vyvarujte se také acetonu, benzínu a nitrocelulózového ředidla. Rovněž se vyhněte příliš silnému tření vlhkou houbou nebo hrubším hadříkem – i to by mohlo způsobit nechtěné poškození.

Fotografie: Freepik

Zářivé sklo

Součástí čištění oken je samozřejmě i mytí skel. Jak na to? Bude vám stačit směs 25 cl bílého octa a 75 cl horké vody. Je to přírodní a velmi účinný mycí prostředek, který navíc skvěle působí i proti zamlžování oken. Stačí nanést na okna a poté povrch doleštit měkkým hadříkem nebo novinami. S tímto produktem je lepší pracovat, když není úplně slunečno, aby příliš rychle nezasychal.

Zdroj: Autorský text redakce, Milan Juha

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]