Vyleštěná okna bez šmouh vydrží průzračně čistá přes půl roku. Stačí použít účinnou metodu

Fotografie: Freepik

Čas od času je nutné v domě či bytě umýt i okna. V obchodech je k dostání celá řada speciálních přípravků jak ekologických, tak chemických, které v tomto ohledu pomohou. Dokážou sklo i rámy dokonale očistit, aniž by na oknech zůstaly nevzhledné šmouhy. Existuje však několik jednoduchých a ekonomických metod, díky kterým okna umyjete a vyleštíte také dokonale, a ještě k tomu ušetříte.

Ekonomické a účinné metody mytí oken

Než se odhodláte mýt okna, vyberte si ideálně počasí slunné, aby sklo dobře prosychalo. Vyvarujte se také mytí oken pomocí vody s prostředky na nádobí. Tento roztok spíš způsobí větší šmouhy. Pomohou některé babské rady:

  • Škrobová voda: vezměte si k ruce velký kýbl a v něm smíchejte lžičku škrobu s třemi litry teplé vody. Tímto roztokem pak omývejte okna a vyleštěte suchým hadříkem do ztracena. Budou krásně čistá a beze šmouh. K leštění skla můžete použít i staré noviny. Stejným způsobem účinkuje kromě škrobu i obyčejný práškový pudink.
  • Octová voda: pokud jsou vaše okna více znečistěná, skvěle je omyjete octovou vodou. Ta sklo i vyleští. Do asi tří litrů teplé vody vlijte zhruba 100 ml octa. Obdobně působí i sůl. Tu můžete zkombinovat s octem. Vytvoříte tak ještě silnější směs na okna.
  • Přírodní šampon: některé babičky dříve používaly k omývání oken přírodní šampony z nejrůznějších bylin a léčivých produktů (vhodný je například kopřivový, nebo březový).
Fotografie: Freepik

K leštění oken použijte obyčejnou ústní vodu

Některé šikovné hospodyňky také doporučují velice zajímavý trik na leštění oken. Nemusíte utrácet za speciální leštidla. K tomuto účelu vám postačí ústní voda. Ta totiž obsahuje také alkohol, který povrch oken rozzáří a vyleští.

Kromě toho ústní voda zanechá v interiéru příjemnější odér než například ocet. A pokud si chcete usnadnit práci, používejte k mytí oken multifunkční stěrky, které se budou hodit zejména ve velkých domech, kde je oken opravdu požehnaně.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]